Beslenme ve Diyetetik Maaşları Ne Kadardır?

Her sene güncellenen ve bağlı olarak çalışılan kuruma göre farklı aralıklarda değişen beslenme ve diyetetik maaşları son derece geniş aralıklarda olmaktadır.2021 senesi güncel verileri doğrultusunda 4450 TL ile 5900 TL arasında değiştiği söylenebilecek olan diyetisyen maaşları elbette kişinin kendi hangi alanlarda geliştirdiğine ve uzmanlığına göre de değişebilmektedir. Diyetisyenlerin maaş aralıklarını ve bu maaşların nasıl belirlediğini öğrenmek isteyenleri ise bu yazımıza davet ediyoruz.

Özel Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?

2021 yılı itibariyle özel sektörde hizmet vermekte olan diyetisyen maaşları yorumlar doğrultusunda 2.500 TL’den başlayıp, 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Özel sektörün son derece geniş bir hizmet aralığında olması nedeniyle tek ve net bir maaştan bahsetmek mümkün olmamakla birlikte, çalışanların bağlı bulunduğu klinik veya hastane tarafından verilen teklifi ne şekilde değerlendirebildiği de maaş belirleme aşamasında önemli olmaktadır. Başvurulan hastanenin ne kadar popüler ve köklü olduğu da yine ilk etapta diyetisyene verilen fiyat teklifini etkileyen önemli bir unsurdur.

Özel hastane veya klinik bünyesinde çalışan uzman diyetisyen maaşları ise 10 bin TL civarında seyredebilmekte, bu noktada kişinin mezun olduğu okul, mezuniyet derecesi, deneyimi, ek eğitimleri, referansları veya çalışma yılı maaş değerini belirleyen etmenler olmaktadır.

Devlette Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?

Devlet kurumlarına bağlı olarak çalışan diyetisyenler için belirlenen ücretler her sene güncellenmekle birlikte bu ücretler üzerinde kişinin kıdem derecesinin önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Diyetisyen eğer 8/1 derece memursa 4450 TL, 6/3 derece memursa 4550 TL, 4/2 derece memursa 4800 TL, 2/1 seviyeli memursa 4950 TL, 1/3 dereceli diyetisyen ise 5000 TL ve 1/4 derece diyetisyen ise 5200 TL ile 5500 TL arasında değişen maaşlar almaktadır. Kişinin kıdem hesaplamaları yapılırken çalışma yılı gibi bilgilerin haricinde evli olup olmaması gibi farklı kriterler göz önünde bulundurulmakta, evli olanlar için ödenen maaşlar daha da yüksek olmaktadır.

Emekli Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?

Diyetisyenlerin emekli olduktan sonra alacakları aylık ücret yine devlette mi yoksa özelde mi hizmet verdiğine ya da çalışma yılına göre değişkenlik göstermektedir. 2021 diyetisyen maaşları doğrultusunda edinilen bilgiye göre;

  • 25 sene boyunca çalışan emekli diyetisyenler minimum 2626 TL,
  • 35 senelik çalıştıktan sonra emekliliğe ayrılan diyetisyen 2996 TL,
  • 40 yıl çalışan ve emekli olan diyetisyen ise minimum 3171 TL

aylık maaş almaktadırlar. Emeklilik hakkından faydalanmadan önce meslekte aralıksız 25 yılını tamamlamış olan özel sektör diyetisyenleri ise 5900 TL’den başlayan emekli diyetisyen maaşları ile emekliliğe ayrılabilmektedirler.

Özel Diyetisyenler Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliniğinde hizmet veren veya butik çalışma koşullarına sahip kliniklerde bağımsız hizmet vermekte olan diyetisyenler, sahip olduğu deneyimler ve uzmanlıklar doğrultusunda değişen maaşlar almaktadır. Bu maaşlar için ortalama 4000 TL olduklarından bahsetmek mümkün olmakla birlikte, kendi iş yerini açmış olan bir diyetisyenin geliri tamamen hizmet alanına bağlı olmaktadır. Kendi çalışma prensiplerini ve hizmet satış politikalarını belirleyenler için özel diyetisyen maaşları geniş bir aralıkta olabilmekte, kimileri görüşme için 150 ila 200 lira talep ederken, bu ücret semte, kitleye, hizmetlere veya klinik ortamına bağlı olarak binlerce liraya kadar çıkabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu