BES Nasıl İptal Edilir?

BES iptalinin gerçekleştirilmesi, bireysel emeklilik sistemine dahil olunan bankalar ya da sigorta şirketleri tarafından yapılabilir. Kişiler, BES dahiline girdikleri bankaların emeklilik ile ilgilenen bölümlerine başvurarak iptallerini gerçekleştirebilirler. Sigorta şirketleri dahilinde BES kapsamına girmiş kişilerinse şahsi olarak şirketlere giderek iptal taleplerini belirtmeleri gerekir.

BES İptalinde Para Geri Gelir Mi?

BES iptalinin ardından yatırılmış olan emeklilik paralarının iadesi, eğer sigorta şirketleri üzerinden BES yapılmışsa belirtilen banka hesabına, eğer bankalar aracılığı ile yapılmışsa da kendi banka hesaplarına yapılır. Kişilerin BES için yatırdıkları paralar, 10 ila 15 iş günü arasında hesaplarına yansıtılır. Sigorta şirketleri üzerinden BES dahiline girmiş olan kimseler içinse bu en fazla 20 iş günü sürer.

BES İptal Mesajı Nasıl Yapılır?

SMS ile BES iptali, her banka ve sigorta şirketi tarafından kabul edilmez. Bu nedenle de iptal edilmek istenen BES hesabı için ilgili banka ziyaret edilebilir veya bankaların müşteri hizmetleri ile iletişim kurularak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği bilgili edinilebilir.

Türkiye Hayat Emeklilik BES iptali Nasıl Yapılır?

Türkiye Hayat Emeklilik üzerinden yapılan bireysel emeklilik sigortası iptali, şubeye giderek veya 0850 202 20 20 numaralı müşteri hizmetleri numarasının aranmasıyla gerçekleştirilebilir. Şubeye gidilerek başlatılmış iptal işlemleri, müşteri hizmetlerinin aranması BES iptali talebinde bulunulmasıyla aynı sürede işleme alınır.

Garanti BES İptal Etme Nasıl Yapılır?

Garanti bankasının BES iptali, iki farklı yöntemle gerçekleştirilir:

  • 444 03 36
  • Garanti BBVA mobil bankacılık uygulaması

Garanti bankasında hesabı bulunan ve bankanın uygulamasını kullanan her BES üyesi, şubeye gitmek zorunda kalmadan iptal talebinde bulunabilir. Ancak Garanti BBVA üzerinden BES üyesi olmuş herkesin en az 2 ay bu birikimde kalmaları gereklidir.

Zorunlu BES İptali Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılma işlemi, eğer çalışılan şirket dahilinde yapılmışsa şirketin insan kaynakları ile bir görüşme yapılarak gerçekleştirilir. Fakat kişilerin zorunlu BES dahilinden ayrılabilmesi için kendilerine tanınan süre zarfı 2 ay olarak belirlenmiştir. Kendilerine BES’in zorunlu olduğu bilen kimseler, bu süreyi geçirmelerinden sonra sistemden ayrılamazlar.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptali, Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden, şubelerinden veya telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir. Herhangi bir kanalın kullanılması, iptal sürecinin uzaması ya da iptalin reddedilmesine neden olmaz.

Yapı Kredi BES İptal Etme Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankasının BES iptali işlemi, müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 04 44 numarası üzerinden yapılır. Müşteri hizmetlerine bağlanılmasından sonra BES iptali gerçekleştirmek istediğini belirten ve ilgili şartları sağlayan herkes bireyse emeklilik sistemi iptallerini gerçekleştirebilir.

BES İptalinden Sonra Ne Olur?

Bireysel emeklilik sistemin iptalinden sonra, kişilerin sisteme yatırdıkları paralar üzerinden kesintiler olur ve kişiler planlanan emeklilik tarihinde alacakları parayı daha önce alabilirler. Fakat BES, kendine başlangıçta yatırılan paranın tamamını kişilere geri vermez. Başta devlet destekleri olmak üzere, paralarının sistemde kaldığı süre zarfına bağlı olarak bazı kesintiler yaşanır. Bu kesintiler, devlet tarafından güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

  • Eğer açılan BES hesabı, açılmasından itibaren 3 yıldan kısa bir süre içinde kesilirse devlet tarafından verilen katkı ve desteğin tamamı geri alınır ve devlet tarafından başka bir katkı payı alınamaz.
  • 3 ila 6 yıl arasında BES bünyesinde olan kişilere verilmiş katkının %85’i kesilir.
  • 6- 10 yıl arasından sonra BES iptali gerçekleştirecek olan kimselere ise verilmiş desteğin %65’i kesilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu