Bankalar Neden Kredi Vermez?

Küçük esnaftan büyük holdinglere kadar, her ticari işletmenin mutlaka bankalar ile ilişkisi bulunuyor. Bu ilişki içerisinde bankaların pos cihazlarını kullanmak, şirket harcamaları için çıkartılmış şirket kredi kartları ile alışveriş yapmak ve herhangi bir nakit ihtiyacında banka kredisi kullanmak vb. ihtiyaçlar yer alıyor.

Her ticari işletmenin parasal hacmi ve ödeme gücü değişiklik göstereceğinden, banka kredileri ticari işletmelere göre şekilleniyor. Kredi verecek bankalar; öncelikle ticari işletmenin yaptığı işe, cirosuna ve kredi geri ödemesini yapıp yapamayacağına bakıyor. Yüksek faiz oranları, işletmelere krediyi vermeyi, bankalar için karlı bir işlem haline getiriyor. Ancak bazı durumlarda banka bu karı da gözden çıkarıp, işletmeye kredi kullandırmamayı seçebiliyor.

Bankaların Kredi Verirken Dikkate Aldıkları Kıstaslar

Bankaların kredi başvurularını değerlendirirken ön planda tuttukları bazı ölçütler bulunuyor. Dolayısıyla firmaların kredi başvuruları onaylanmadıktan sonra sinirlenmek yerine başvuru esnasında bu kıstasları yerine getirmek gerekiyor.

Öncelikle bir ticari işletmenin beyan ettiği geliri belgeleyebilmesi gerekiyor. Aksi halde beyan edilen gelirin belgelenememesi banka tarafında soru işaretlerinin belirmesine neden olabiliyor.

Bununla birlikte kredi talep edenlerin diğer bankalar ile olan ilişkisi de kredi başvurularında büyük önem taşıyor. İşletmenin bir başka banka ile ilişkisinin olmaması, en az başka bankaya yapılan ödemelerin aksadığının gözlemlenmesi kadar olumsuz bir durum olarak bu değerlendirmeye yansıyor.

Ticari işletmenin bir başka banka ile herhangi bir ilişkisinin olmaması, kredi kullanılan banka ile kurulacak olan yeni borç ilişkisinin de tahmin edilememesine yol açıyor. Başka bankaya yapılan kredi ödemelerinin ya da kredi kartı ödemelerinin istikrarsız olması ise banka kredisi çekme sürecinde olumsuz bir sonuca yol açıyor.

Ticari işletmelerin, başka işletmelerin borçlarına kefil olmaları da bu süreçte önemli problemlere yol açabiliyor. Kefil olunan borcun ödenmemesi ticari işletmenin takip altına alınmasına neden olabiliyor. Takip altında olan ya da özellikle bankalar tarafından kara listeye alınmış olan işletmelerin ise kredi alabilmeleri adeta imkânsızlaşıyor.

Ticari İşletmenin Neler Yapması Gerekir

Bir ticari işletmenin banka kredisi alabilmek için öncellikle temiz bir geçmişe sahip olması gerekiyor. Geri ödemesinin aksatılmış olduğu her kredi kartı ödemesi ya da her kredi taksiti ödemesi banka gözünde şirketin kredibilitesini düşürüyor. Firmanın kredi başvurusu sürecinde şeffaf olması, gelirini belgeleyebilmesi ve bütçesine uygun bir ödeme planı ile başvuru yapması gerekiyor.

Firmanın cirosu, geri ödeyebileceği tutar ile orantısızlık gösteriyorsa, banka tarafında olumsuz bir bakış açısı belirmesine neden oluyor. Bununla birlikte firmanın en sık yaptığı hatalar içerisinde, özellikle acil nakit ihtiyaçlarında karşılarına çıkan her bankaya çaresizce başvurmaları yer alıyor. Firmanın yapmış olduğu tüm başvurular banka tarafından ortak havuzda görüntülendiği için bu durum, firma nezdinde olumsuz bir bakış açısının doğmasına neden olabiliyor.

Kredi vermek banka için karlı bir işlemdir. Bu nedenle bankaların başvuru esnasında gözettiği birkaç önemli noktayı yerine getirmek başvurunun kolaylıkla olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu