Bağkur Dondurulur Mu?

 

Bağkur Dondurulur mu: BAĞ-KUR Primlerini Pasif ve Aktif Etmek

Ülkemizde özellikle primlerini BAĞ-KUR’dan ödeyen kişilerin akıllarına en çok takılan sorulardan biri de bağkur dondurulur mu veya ne gibi şartlarda bu durum gerçekleşebilir şeklindedir. Konu hakkında uzmanlaşmış kişilerin hergün birçok soru aldıkları bu konu hakkında 23.04.2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun, tüm bu soruların cevabını içinde barındırmaktadır.

İlgili kanuna göre insanlar artık BAĞ-KUR prim ödemelerini dondurabilmektedirler. Kimi kaynaklarda sildirmek olarak geçen ve insanların ikisi arasında ne gibi farklar olduğunu merak etmelerine neden olan bu durum aslında aynıdır. Yani sildirmek ile dondurmak arasında bir fark yoktur. Her iki durumda da borçlar silindiği gibi hizmetler dondurulmaktadır.

Maalesef senelerden bu yana çok önemli bir konu olmasına rağmen insanların hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olamadıkları bu konu özellikle emeklilikleri yakın olan kişilerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konuların başında gelmektedir.

Ülkemizde binlerce hatta milyonlarca Bağkur’lu kişinin olduğunu düşünürsek konunun ne kadar önemli ve ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu çok daha iyi anlayabilmekteyiz.

BAĞ-KUR Primlerini Yeniden Aktif Etmek İsteyenler Ne Yapmalı

Bağkur’unu dondurmak isteyen kişilerin en çok merek ettikleri konulardan biri de daha sonraki zamanlarda istedikleri takdirde yine Bağkur’larını devam ettirip ettirmeyecekleri yönündedir. İlgili kanunda bu konu hakkında yer alan bir maddeye göre hak sahipleri gerek gördükleri takdirde talep edip dondurulmuş olan sürelerini tekrar ihya ederek borçlarını ödeyebilmektedirler.

Ancak burada ödeme yapmak gibi bir zorunluluk yoktur. Yani hizmete ihtiyacı olan kişiler isterlerse dondurulmuş günlerin ödemelerini yaparak daha yakın bir zamanda emeklilik hakkını elde edebilecekleri gibi yine buna gerek görmeyen kişiler sadece dondurma işlemine bir son verip herhangi bir ödeme yapmadan işlemlerine devam edebilmektedirler.

Bağkurlarını dondurmuş, ancak yine ödemelerini yaparak canlandırmak yani ihya etmek isteyen kişilerin merak ettikleri bir başka konu ise ödemeleri yaparken kendilerine çıkarılacak olan borçların nasıl hesaplanacağıdır. Bu konuda mevzuatta yer alan bilgilere göre borçlu olan kişilere çıkarılacak olan borç, dondurulma işleminin iptalinin talep edildiği günkü prime esas olan kazançlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Yine yapılan hesapla ortaya çıkarılan borç tutarının ilgili kişiye tebliğ edilmesinin ardından üç aylık bir süre içinde ve peşin olarak ödenme şartı da bulunmaktadır. Bu konuya özen gösteren herkes dondurdukları Bağkur’larını yine aktif hale getirebilmektedir.

Mevzuata aykırı hareket etmemek için konu hakkında en güvenilir kaynaklardan bilgiler almanın önemine vurgu yapan uzmanlar özellikle yeteri kadar araştırma yapmadan işlemlerini kendi başlarına yapan birçok kişinin de çeşitli şekillerde zaman veya maddi kayıp yaşadıklarını belirtmektedirler. Bağkur dondurulur mu gibi sorular ile hemen hemen hergün karşılaştıklarını belirten yetkililer vatandaşları bu önemli konuda daha duyarlı olmaya da davet etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu