BAĞKUR Borcu Sildirme Nasıl Yapılır?

BAĞKUR borç sildirme işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılacak başvurular doğrultusunda yapılabilir. BAĞKUR borç sildirme, Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılan başvurularla beraber e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

E-Devlet üzerinden BAĞKUR borç sildirme işlemi adımları şunlardır:

 • E-Devlet sistemine giriş yapılır.
 • Arama sekmesine “SGK Borç Yapılandırma” anahtar kelimesi yazılarak aratılır.
 • Çıkan sonuçlara göre dahil olunan sınıf seçilir.

Bu sınıf seçildikten sonra, ekranda başvuru tarihleri sıralanır. Bu tarih aralıklarında başvuru işlemi açılacak ve daha sonra internet üzerinden başvuru yapılabilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumlarından yapılmak istenen borç sildirme işlemi ise dilekçe yazılarak yapılır. Uygun olarak bir dilekçenin yazılıp kuruma teslim edilmesi, işlemin başlaması için yeterlidir.

BAĞKUR Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

BAĞKUR borç yapılandırması talebi, e-devlet veya SGK kurumları üzerinden yapılabilir. Yapılandırma işleminin başlatılmasından sonra vergi dairesine giderek ödeme taksitleri öğrenilebilir. Yapılandırma işleminin başka adımı yoktur. Ancak borcunu yapılandıran kimseler, taksitlerini zamanında ödemeli ve onları biriktirmemelilerdir.

BAĞKUR Borç Sildirme Nedir?

BAĞKUR’un borçlarının silinmesi, pandemi döneminde yaşanan iş yeri kapanmalarından dolayı iş yeri sahiplerinin mağduriyetlerini azaltabilmek için her yıl BAĞKUR’a ödenen primlerin durdurulmasına yönelik uygulanan bir durumdur. İşletmelerin bugüne dek ödemedikleri primlerin ana paraları ve borçlarının bir kısmının devlet tarafından karşılandığı bu durumun başvuruları, 2022 yılında Nisan ayına kadar devam edecektir.

BAĞKUR Borçları Ödenmezse Ne Olur?

BAĞKUR’a olan borçlarının ödenmemesi, işyeri sahiplerinin borçlarının birikmesine faizlenmesine neden olur. Zamanla biriken BAĞKUR borçlarının silinmesi, devletin çıkardığı aflara ve dönemsel şartlardan kaynaklanan durumlara bağlıdır. Bunların dışında tutulan her durumda, BAĞKUR’a bağlı bir işletmesi olan kimseler, dönemsel olarak belirlenen borçlarını ödemekle yükümlülerdir.

Kimler BAĞKUR Prim Borcu Yapılandırmasından Faydalanabilir?

BAĞKUR borç yapılandırması yapabilen çalışma grupları, şöyle belirlenmiştir:

 • 12 ay ve fazlası süreli prim borcu olan BAĞKUR sigortalıları Esnaflar
 • Daha önce BAĞKUR prim borcunu yapılandırmış kişiler
 • Geçmişte yapmış olduğu BAĞKUR prim yapılandırmasını iptal etmiş kimseler (herhangi bir dönemin yapılandırılmış porçlarının iptali olabilir)
 • Esnaflar
 • Sanatkârlar
 • Tarım BAĞKUR sigortasına dahil kişiler

BAĞKUR Prim Borcu Sildirme Şartları Nelerdir?

BAĞKUR’un borç sildirme koşulları, güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

 • Prim borcu, en az iki yıllık silinebilir. İki yıldan daha az BAĞKUR prim borcu olan kişiliklerin ya da tüzel kişiliklerin borçları silinemez.
 • BAĞKUR prim borcu sildirilmesi için başvuruda bulunmuş ve başvurusu kabul edilmiş kimselerin kendilerine belirtilen süre dahilinde yapılandırma işlemlerini ilgili birimlere giderek tamamlamaları ve borçlarının miktarlarına bağlı olarak da ödemeleri gereken kısımları taksitlendirmeleri gerekir. Eğer kişilikler kendilerine tanınan süre zarfı içinde bu işlemi gerçekleştirmezlerse, kazandıkları borç sildirme hakları da ellerinden alınır.
 • BAĞKUR prim borcunu sildiren kimselerin sildirdikleri yıl kadar zamanın tümü çalışma yıllarından da düşer. Bu nedenle de 3 yıl ve daha fazlasında borcunu sildirme talebini bulunan kimselerin emeklilik yaşlarında olabilecek değişimlere dikkat etmeleri gerekir. Aynı zamanda eğer emeklilik yaş hesaplamaları, ilgili şartları sağlamıyorsa borç silme işlemi de gerçekleşemez.
 • BAĞKUR prim borçlarını sildirmek isteyen kimselerin genel sağlık sigortası borçları da eğer ödenmemişse silinir. Ancak bunun için BAĞKUR’lu olanların gelir testine girmeleri ve belirlenen tutarın altında bir gelire sahip olmaları gereklidir.

Belirtilen koşulların tümünü sağlayan kişiler, BAĞKUR borç sildirme imkanından faydalanabilirler. Ancak borcu silinen ve geleceklerinde bu imkanları yalan ya da yanlış olarak kanıtladığı tespit edilen kişilerin borçları yeniden ödemek zorunda kalacaklardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu