Bağ-Kur Emeklilik Şartları Tablosu

Size sunduğumuz Bağ-Kur emeklilik şartları tablosu ile emekli olmak için sahip olmanız gereken şartları öğrenebilirsiniz. Kadınların ve erkeklerin Bağ-Kur emeklilik şartları birbirinden farklıdır. Biz de size büyük kolaylık sağlayan tüm bilgileri iletiriz. Siz de firmamız sayesinde emekli olmak için gereken şartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Emeklilik hem erkek hem de kadınların en büyük hayalidir. Pek çok kişi tüm yaşamını emekli olmak için geçirir. Emeklilik için de bir takım şartların taşınması gereklidir. Devlet tarafından insanlara sunulan emeklilik avantajlarından biri de Bağ-Kur ile emekliliktir. Bağ-Kur primini dolduran kişiler yaşa da bağlı olarak emeklilik durumu değişir. Sürekli değişen yasalar nedeni ile de insanlar Bağ-Kur emekliliği için en doğru bilgilere ulaşmak ister. Size sunduğumuz bilgiler ile de kolayca gerekli şartlara ulaşabilirsiniz.

Erkekler İçin Bağ-Kur Emeklilik Şartları Tablosu

Erkeklerin Bağ-Kur emekliliği için sigorta süreleri çok önemlidir. Bu nedenle de sigorta süresinden hareketle erkeklerin hangi şartları taşıması gerektiği de değişiklik gösterir.

  • Erkeklerin yaşa bağlı kalmadan emekli olabilmesi için 1999 yıldan bu yana 23 yıllık sigorta süresini tamamlanmış olması gereklidir. Bu şartları taşıyan erkekler için Bağ-Kur emeklilik yaş sınırı bulunmaz. Bu şartlar ile yaşa takılmadan erkeklerin emekli olmasına olanak sağlar.
  • 1999 tarihi itibari ile 15 yıllık sigorta süresini tamamlamada da yaş önemli bir etmendir. 15 yıllık sigorta süresini tamamlayanlar da 55 yaş sınırına takılırlar. Süre uzadıkça da bu yaş sınırında bir artış olur.
  • 15 yılı tamamlamasına 2 yıl ve daha az süresi kalan kişiler için emekli olmanın yaşı 55’tir. 55 yaş erkekler için geçerlidir.
  • 15 yıllık sigortalılık zamanlarını doldurmaları için gereken süre erkekler için 2 yıldan fazla ancak 6 yıldan az ise emekli olmak için 56 yaş beklenir.
  • 6 yıl ile 10 yıl arası sigorta primi ile 15 yılı dolduracak erkekler için ise emeklilik yaşı 57 olarak hesaplanır.
  • Son olarak da erkeklerdeki emeklilik sigortalılık süresi 15 yıl olabilmesi için 10 yıldan fazla süresi olanlar için de emeklilik yaşı 58 olmalıdır. Ancak tüm bu veriler Bağ-Kur’a bağlı erkekler için 1999 yılı sonrası için geçerlidir. Bağ-Kur hesaplamaları için erkeklerde bu tablo önemlidir.

Kadınlar İçin Bağ-Kur Emeklilik Şartları Tablosu

Bağ-Kur emekliliğinde erkeklerin emeklilik tablosu ile kadınlarınki birbirinden farklıdır. Kadınlar için Bağ-Kur emekliliği için daha farklı şartlar isteniz. Bu şartlar ile de kadınların ne zaman emekli olacağı hesaplanır.

  • 1999 tarihi itibari ile 18 yıllık çalışma süresini tamamlayan ve 7200 prim gününü dolduran kadınlar için emekli olmada yaş sınırı bulunmaz. Bu şartlara sahip kadınlar yaşa takılmadan da emekli olma şansını elde eder.
  • 2002 tarihinden bu yana kadınların 20 yılını tamamlamasına 2 yıl ya da daha az bir zaman bulunuyorsa 40 yaşında emekli olma şansını da elde eder. Eğer iki yılı geçmiş ancak 3 yıldan az ise de bu yaş 41 olarak hesaplanır.
  • 2002 yılı esasi ile Bağ-Kur’a bağlı kadınların 20 yılını doldurması için 3 yıl ile 4 yıl arasında bir süre varsa emekli olmanın yaşı da 42 olur. Aynı şekilde bu yıla bağlı olarak kademeli olarak artar. 4 yıl ile 5 yıl arasındaki kadınlar da 43 yaşında emekli olur.
  • Kadınlar için Bağ-Kur emeklilik yaşı hesaplamaları tablosu kadınların 20 yılını doldurmalarına kaç yıl kaldığına göre belirlenir. Son olarak 17 yıldan fazla olan kadınların emeklilik yaşı 56’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu