Bağ-Kur Borç Sorgulama

Bağ- Kur ile çalışan kişiler genel olarak primlerini kendileri yatırır ve primler yatmadığı zaman gerek sağlık hizmetlerinden gerek ise sosyal hizmetlerden hiçbir şekilde fayda alamazlar. Ayrıca bu gibi durumlarda emeklilik için biriktirmiş oldukları prim gün sayısı da aksadığı için bazı kişiler Bağ- Kur borç sorgulama ile borçlarının olup olmadığı bilmek isterler. Bu neden ile her zaman borç sorgulama işlemi yapmanız mümkün olmaktadır.

Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ- Kur borç sorgulama işlemi için internet üzerinden çok daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır. Ancak bu işlemler sadece şifreli olarak yapılmaktadır. Şifreli Bağ- Kur borç sorgulama işlemi e- devlet üzerinden yapılmakta olup bunun üzerinden kesinlikle e- devlet şifresi almanız gerekir. Daha önceleri bu işlemler şifresiz olarak yapılırken bazı şikayetler sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kapatılmış ve şifreli hale gelmesi sağlanmıştır. Burada sadece kişisel bilgilerin yeterli olduğu E- SGM portalda güvenlik açısından açıkların olması ve yanlış bilgiler bulunması nedeni ile kapatılmıştır.

Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Olmalı?

Bağ- Kur’lu olan kişiler bazen ödemeleri yapmaz ya da istenmeyen durumlarda da aksatmak zorunda kalabilirler. Bunun için ne kadar borçları olduklarını öğrenmek için Bağ- Kur borç sorgulama sisteminin yardımı ile tüm borçlarını öğreneceklerdir. Bunun için e- devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için kesinlikle e- devlet şifresi şarttır. Şifre almak için PTT şubesine giderek kendinize ait şifre alabilir ve sorgulama işlemleri tamamlanmış olacaktır.

İnternet üzerinden gerekli olan sayfa giriş yapmalı ve açılan sayfada 4B Borç Durumu uygulamasında karşınıza çıkacaktır. Daha sonra kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın ve ekranda gerekli olan yerlere T. C. kimlik numaranızı ardından da e- devlet şifrenizi hatasız bir şekilde girmelisiniz. En son olarak sisteme giriş yap butonunu tıklayarak işleminiz tamamlanmış olacaktır. Doğru yapılan işlemler sonrasında Bağ- Kur borç sorgulama işlemi başarı ile tamamlanacak ve istediğiniz bilgilere sahip olacaksınız. Bağ- Kur’da Oluşan borçlarınızı şifresiz olarak öğrenmek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu