Aynı Adreste Kaç Şirket Olur?

Konu hakkında ilgili birimlere en çok gelen sorulardan biri olan aynı adreste kaç şirket olur veya bu gibi durumlarda herhangi bir sorun yaşanır mı gibi sorular hakkında en doğru cevabı bulmak için mutlaka bu konuda hakkında bilgilerin yer aldığı kanun maddeleri araştırılmalıdır.

Şu an yürürlükte olan kanunlarda ve daha da önemlisi vergi mevzuatında buna aykırı hiçbir madde yer almıyor. Yani istenildiği takdirde bir adreste birden çok işletmenin faaliyet göstermesinde kanuni açıdan hiçbir sakınca yoktur.

Bu konu hakkında geçmiş dönemlerde yapılan taleplerde resmi kurumların genellikle olumlu cevap verdikleri ve insanların bir adres üzerinde birden çok işletme ile faaliyet gösterebilmelerine onay verdikleri görülmektedir.

Ancak yine de kanunlar bu konuda tam anlamı ile bir başıboşluk oluşmaması amacı ile konuyu bazı özel maddeler ile sınırlandırmış ve insanların daha bilinçli hareket etmelerini sağlamıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herşeyden önce devlet insanların bu gibi taleplerinde ilgili mekânın, işletmelerin faaliyetlerinin birbirlerini engellemeyecek nitelikte olmasını şart koşuyor. Bu duruma uygun olmayan meskenlere kesinlikle onay verilmeyeceği ve yapılacak olan denetimle ile insanların vaat ettikleri durumun gerçek olup olmadığının denetleneceği de yine kanunlarda yer alan maddeler ile belirtiliyor.

Ülkemizde bu özellikleri taşıyan ve aynı adreste faaliyet gösteren birçok işletmenin olması da yine bu konuda kanunların insanlara ne kadar büyük kolaylıklar sağladığını da gözler önüne sermektedir.

Yapılan düzenlemeler ile bugünkü halini alan kanunlar tam anlamı ile incelendiği takdirde isteyen herkes bu veya benzeri soruların cevaplarını kendileri de alabilmektedirler.

Ayrıca belirtilen adreslerde gerçekten de resmi belgelerde beyan edildiği gibi ilgili işletmelerin ilgili faaliyetleri aktif bir şekilde yerine getirip getirmedikleri de bu konuda alınacak olan izinlerde dikkate alınan en önemli konulardan biridir.

Yalan veya sahte beyan gibi istenmeyen durumların önüne geçmek amacı ile yapılan birçok denetimde yetkili birimlerin birçok kez beyana aykırı durumlar ile karşılaşmaları da yine insanların konu hakkında daha dikkatli olmalarını ve mutlaka işlemlere başlamadan önce mutlaka yeterli bilgiler edinmelerini gerektiriyor.

Her ne kadar genel uygulama veya şu an yürürlükte olan mevzuat aynı adreste birden fazla şirketin faaliyet göstermesine onay verse bile, yine de bu konu hakkında uzmanlaşmış olan kişiler insanların mümkün olduğu kadar bir adres içinde birden fazla işletme ile hizmet vermemelerini öneriyorlar.

Eğer mutlaka bu şekilde bir amaç varsa da yapılması gereken ilk iş, iş ve vergi kanunları hakkında ilgili tüm maddelerin tam anlamı ile incelenmesidir. Bu şekilde yola çıkacak olan kişilerin her zaman için hem aynı adreste kaç şirket olur gibi soruların cevaplarını bulmalarının hem de ilerleyen zamanlarda özellikle resmi kurumlar ile istenmeyen sorunlar yaşamalarının da önüne geçmelerinin mümkün olduğu bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu