2023 ATT Maaşları Ne Kadar?

Acil tıp teknisyeninin 2023 maaşı zam oranları da dikkate alınarak yükseltilmiştir. ATT’ler en düşük asgari ücret ile çalışırken en yüksek ise 10 bin Türk lirasına kadar kazanabilmektedir. Acil tıp teknisyeni olanların maaş miktarını etkileyen unsurlar bulunur. Bu unsurlar arasında çalışılan yer ve deneyim önemli ölçüde etkilidir. Acil tıp teknisyeni olarak çalışan kişilerin aylık kazançları çalıştıkları yere de bağlıdır. Özel sektörde ve devlette çalışabilecek olan acil tıp teknisyenleri yıllık zam oranlarına göre maaş miktarlarında artış yaşarlar. Genellikle asgari ücret ile çalışmaya başlayan acil tıp teknisyenlerinin alacakları maaş miktarı deneyim sürelerine göre değişecektir. Acil tıp teknisyeni maaşı 25 yıllık deneyimde 10 bine kadar yükselebilmektedir.

ATT Maaşlarını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Acil tıp teknisyeni maaşını etkileyen unsurlar arasında farklı maddeler yer alır. Acil tıp teknisyeninin deneyimi ve çalıştığı yer maaşını etkileyen iki ana unsurdur. Bunların yanı sıra acil tıp teknisyenlerinin maaşını etkileyen diğer unsurlar şu şekildedir:

 • Görev yapılan yer (özel sektör – kamu ayrımı)
 • Acil tıp teknisyeni olarak çalışma süresi (deneyim)
 • Aile hekimlerinin aldığı maaş
 • Acil tıp teknisyeninin kıdem seviyesi
 • Mezuniyet derecesi

Mezuniyet derecesi özellikle sağlık sektöründe oldukça önemlidir. Eğitim seviyesi yükseldikçe alınan ücret de paralel bir artış göstermektedir.

Acil Tıp Teknisyenlerinin Çalışma Saatleri Nelerdir?

Acil tıp teknisyeni çalışma saatleri vardiya sistemine dayalıdır. Vardiya sistemi ile çalışılan acil tıp teknisyenliğinin en zor tarafı 7 gün 24 saat boyunca aktif olarak çalışılmasıdır. Bu neden ile de acil tıp teknisyeni olan kişiler vardiya sistemi ile çalışır. Vardiya sisteminde ise genellikle 8 saat kuralı bulunur. 8 saatin üzerinde çalışıldığı zaman bu mesaiye dönüşmektedir ve mesai ücretinin acil tıp teknisyenine ödenmesi gerekir. Acil tıp teknisyenlerinin çalışma saatleri haftada 40 saat olacak şekilde planlanmaktadır. Haftada 40 saatlik çalışmanın üzerine çıkılmaması ve çıkılacak ise de gerekli masrafların işveren tarafından karşılanması gerekir.

Devlette Çalışan Acil Tıp Teknisyenlerinin Maaşları Ne Kadar?

Devlette acil tıp teknisyeni olmak maaş oranını etkileyen bir unsurdur. Devlet hastanelerinde ya da devlete bağlı kuruluşlarda acil tıp teknisyeni olarak çalışan kişiler genellikle asgari ücretin yüzde 5’i kadar yüksek bir maaş alırlar. 4 bin 250 Türk lirasının üzerinde maş aldıkları bilinen acil tıp teknisyenleri 7 bin Türk lirasına kadar maaş alabilmektedir. Özel sektör ile benzer ödemeler yapan kamu sektörü de acil tıp teknisyenlerinin alması gereken ücreti yukarıda belirtilen etkenlere göre belirler.

Özel Sektörde Çalışan Acil Tıp Teknisyenlerinin Maaşları Ne Kadar?

Özel sektör ATT maaşları asgari ücret ile başlıyor ve 6 ila 7 bin Türk lirasına kadar yükselebiliyor. 2023 yılında yapılan zam miktarı ile paralel bir artış gösteren özel sektör acil tıp teknisyeni maaşları çalışılan yere göre farklılık göstermektedir. Sektörlerde ve iş yerlerinde yapılan değişimler ödenecek olan aylık maaş oranını belirlemektedir. Bu neden ile de acil tıp teknisyenlerinin alacağı maaş miktarı değişiklik gösterir. Acil tıp teknisyeni maaşına yapılacak bir sonraki zam ise 2023 yılının ilk 3 ayı içerisinde olacaktır.

Yeni Başlayan Acil Tıp Teknisyenleri Ne Kadar Maaş Alır?

İşe yeni başlayan ATT maaşı genellikle asgari ücret olmaktadır. 4 bin 250 Türk lirası ile çalışmaya başlayan acil tıp teknisyenleri zaman içerisinde maaşlarını deneyimlerine göre arttırabilirler. İşe yeni başlayan acil tıp teknisyenlerinin alacağı en düşük maaş 2023 asgari ücret miktarıdır. En yüksek maaş ise çalışılan yere ve sektöre göre değişir. Acil tıp teknisyenlerinin mezuniyet dereceleri de alacakları maaşı etkiler. Ön lisans ya da lisans mezunu olup direkt işe başlayan kişiler genellikle asgari ücret veya asgari ücret sınırlarında maaş alacaktır.

5 Yıl Deneyimi Olan ATT’ler Ne Kadar Maaş Alır?

5 yıl deneyimli acil tıp teknisyeni maaşı asgari ücrete göre belirlenir. 5 yıllık tecrübesi bulunan acil tıp teknisyeni en düşük 4 bin 600 Türk lirası alırken alacağı üst limit ise değişiklik gösterir. İşe yeni başlayanlar kadar düşük maaş almasalar da aralarındaki ücret farkı da çok yüksek olmamaktadır. Özel sektörde çalışan ve 5 yıl deneyimi bulunan acil tıp teknisyenlerinin alacağı maaş 6 bin ve üzerinde olacaktır.

10 Yıl Deneyimi Olan ATT’ler Ne Kadar Maaş Alır?

10 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni maaşı 2023 yılı verileri incelendiği zaman 7 bin ila 8 bin Türk lirası civarında olduğu görülmektedir. 10 yıllık tecrübesi olan ve sektörde çalışmaya devam eden acil tıp teknisyenleri yeni başlayanlar ve 10 yıldan az deneyimi olan ATT’lerden daha yüksek maaş alırlar. Acil tıp teknisyenlerinin maaşlarındaki yükselme deneyim sayıları ve çalışma yıllarının artmasına da bağlıdır.

15 Yıl Deneyimi Olan ATT’ler Ne Kadar Maaş Alır?

15 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeni maaşı 2023’de yükselerek 7 bin 500 Türk lirası ile 8 bin 500 Türk lirası olmuştur. 15 yıllık çalışma tecrübesi olan ATT’ler her sene gelen zam oranları, enflasyon ve diğer ekonomik koşullara göre maaşlarına zam alırlar. Bu zam durumu ve zammı etkileyen unsurlar tüm acil tıp teknisyenler için geçerlidir.

20 Yıl Deneyimi Olan ATT’ler Ne Kadar Maaş Alır?

20 yıl tecrübeli acil tıp teknisyeninin maaşı diğer deneyim sürelerinden daha yüksektir. 20 yıllık çalışma süresi bulunan acil tıp teknisyenlerinin alacağı en yüksek maaş 9 bin Türk lirası ile 10 bin Türk lirası arasında olmaktadır. Acil tıp teknisyenleri için belirlenen son zaman sınırı ise 25 yıllık tecrübedir. 25 yıllık tecrübesi bulunan acil tıp teknisyenleri 10 ila 12 bin Türk lirası arasında maaş almaktadırlar.

Acil Tıp Teknisyeninin Görevleri Nelerdir?

Acil tıp teknisyeninin görev tanımı arasında yer alan unsurlar şu şekildedir:

 • Yaraların tedavi edilmesi
 • Açık yaraların sarılması
 • İlk yardım yapılması
 • Kanamaların durdurulması
 • Solunum problemi var ise suni teneffüs yapılması
 • Tansiyon ölçülmesi
 • İğne yapılması

Acil tıp teknisyenlerinin görevleri arasında yer alan bazı iş kalemleridir.

Acil Tıp Teknisyenleri Bir Ayda Kaç Gün Çalışırlar?

Acil tıp teknisyeninin çalışma süresi haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Bu çalışma süresi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tam zamanlı çalışma süresi ile aynıdır. Bir acil tıp teknisyeni vardiya sistemine tabi tutularak çalışır ve bu süreçte mesai gibi ek çalışmaları da bulunur. Acil tıp teknisyeninin çalışma süresi genellikle çalışılan yere göre de değişir. Çalışma süresini etkileyen unsurlardan biri de deneyimdir.

Acil Tıp Teknisyenleri Mesai Yapar Mı?

Acil tıp teknisyeni mesai süresi işe giriş anında sözleşmede yer verilen sınırı aşmamalıdır. Haftalık ve aylık mesai ve ek çalışma programları bulunur. Bu ek çalışma programlarında genellikle ayda 7 kere mesai yapma ve nöbet tutma görevlerinden oluşur. Nöbetler 24 saate kadar sürebilmektedir ve acil tıp teknisyeni maaşı yapılan nöbetler ile yükselebilmektedir. Nöbetlerde ücretlendirme saat başına yapılır ve ne kadar ödeneceği çalışılan sektöre göre değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu