Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak isteyen vatandaşların ilk önce karşılaması gereken şart eğitim durumudur. Eğitim durumu en az lise mezunu olan kişiler astsubay olabilirler.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde astsubay olmak için 2 farklı seçenek bulunur. Bu seçenekler şunlardır:

 • Lise mezunu olmak ya da üniversite sınavına girerek astsubaylık için istenen taban baraj puanını alarak veya geçerek Astsubay Meslek Yüksek Okullarına kabul almak ve bu okuldan mezun olmak.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından her sene düzenli olarak Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Kolluk Kuvvetleri gibi resmi askeri kurumlara yapılan alımlar için açılan ilanlara yapılan başvuru ile de astsubay olmak mümkündür.

Bu koşulların dışında da lise mezunu olan uzman erbaşlar da, uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yaparak astsubay olabilirler.

Astsubay Nedir?

Astsubay nedir sorusunun cevabı şöyledir. Er ve erbaşlardan daha kıdemli olan, subaylardan daha kıdemsiz olan askerlere astsubay denir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde emir komuta zincirinde görev yapmanın dışında astsubay olası bir askeri operasyonda ya da savaş alanında da görev yaparlar. Bunların dışında subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkilerden de sorumludur. Ayrıca askeri yerleşkelerin güvenliği konusunda da görev alırlar.

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Astsubay olma koşulları arasında en belirleyici olanı kesinlikle eğitim seviyesidir. Eğitim seviyesi şartları kısaca şunlardan oluşur:

 • Astsubay olmak isteyen kişiler en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmalıdır. Lise mezunu olup astsubay olmak isteyen kişiler Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmelidir. Bu sınav iki oturum olmak üzere yapılır. Bu oturumlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) şeklindedir.
 • Lise mezunu olup astsubay olmak isteyen kişiler girdikleri sınavlardan aldıkları puanlara ek olarak askeri mülakatlara tabii tutulurlar. Bu mülakatlar sonucu yeterli görülen kişiler astsubay olmaya hak kazanırlar.
 • Üniversitelerin ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) bölümlerini başarıyla tamamlamış olan kişiler de astsubay olabilirler.
 • Ön lisans ve lisans mezunu astsubay olmak isteyen kişiler, istenen diğer başvuru koşullarını da sağladıkları halde askerlik şubelerine başvurarak astsubaylık sınavlarına girmeye hak kazanabilirler.

Astsubay olmak isteyen kişinin eğitim durumuna göre başvuru yapan kişiden bazı özel ve genel koşulları karşılaması isteği bulunur.

Öğrenim seviyesi durumu dışında astsubaylık için istenen şartlar da şöyle sınıflandırılabilir:

 • Vücutta herhangi bir yanık, dövme, çizik ya da yara izinin olmaması.
 • 4 senelik fakültelerden mezun olan kişiler için 28 yaşını geçmemiş olmak.
 • 2 senelik fakültelerden mezun olan kişiler için 26 yaşını geçmemiş olmak.
 • Lise ya da dengi eğitim seviyesinde bir okuldan başarıyla mezun olmak.
 • Diş yapısının kusursuz olması.
 • Vücut ve iskelet yapısının sağlam ve kusursuz olması.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş olan boy kilo ve ölçü oranlarına uygun olmak.
 • Erkek adaylarda sahip olunması gereken minimum boy 1.64 cm, kadın adaylarda sahip olunması gereken minimum boy ise 1.58 cm’dir.
 • Askeri hastane tarafından yapılan sağlık kontrolleri sonucu asker olmaya engel teşkil edecek herhangi bir kusuru bulunmayan kişilere verilen askeri sağlık raporu.

Bu şartlar dışında istenilen özel şartları da sağlayan kişiler, yapılan mülakatları da başarıyla tamamlar ise astsubay olmak için hak kazanabilirler.

Astsubay Olmak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Astsubaylık yaş sınırı, lisans mezunu kişiler için 28, ön lisans mezunu kişiler için 26 yaşını aşmamış olmaktır. Bu yaşları doldurmamış kişiler gerekli koşulları sağladıktan sonra astsubaylık başvurusu yapabilirler.

Kadın Astsubay Alım Şartları Nelerdir?

Erkeklerin başvuru yapabildiği astsubaylık mesleği için kadınlar da belirli koşulları sağladıktan sonra başvuru yapabilirler. Kadın astsubay alım şartları şöyledir:

 • Tıpkı erkek adaylar gibi kadın astsubay adayları da en az lise veya dengi bir okuldan başarıyla mezun olmalıdır.
 • Yaş sınırı da erkek adaylar ile aynıdır.

19 yaş altı kadın adaylar için astsubay olma şartları boy ve kilo standartları şu şekildedir:

Yaş Ölçü En Alt (Dahil) En Üst (Dahil)
15 cm
kg
152,5
39,5
182,5
77,6
15,5 cm
kg
155,5
42,1
184
79,5
16 cm
kg
148,5
41,8
185
80,8
16,5 cm
kg
158
44,9
186
82
17 cm
kg
162
49,4
186
82,7
17,5 cm
kg
162
50,4
186
83
18 cm
kg
163
44
187
84

19 yaş ve üzeri kadın adaylar için astsubay olma şartları boy ve kilo standartları şu şekildedir:

BOY (cm) Ağırlık (KG) Alt Sınır Ağırlık (KG) Üst Sınır
164 51 72
165 52 72
166 52 72
167 53 73
168 54 73
169 54 74
170 55 75
171 56 76
172 56 77
173 57 78
174 58 79
175 58 80
176 59 81
177 60 81
178 60 82
179 61 83
180 62 84
185 65 89
190 69 94
195 72 99
200 76 104
205 80 109
210 84 115

Milli Savunma Bakanlığı tarafından alımı yapılacak adaylardan istenen boy ve kilo standartları https://www.kkk.tsk.tr/Okullar/KKAMYO/basvuru/boy_kilo_standartlar.html adresinden incelenebilir.

Kara Kuvvetleri Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Kara Kuvvetleri astsubay olma şartları kadın ve erkek adaylar için aynıdır. Adaylar hangi silahlı kuvvet bünyesinde sınava girecekse o silahlı kuvvet tarafından belirlenmiş olan şartları karşılamaları gerekir. Kara Kuvvetleri için bu şartlar şöyledir:

 • Yaş şartı lisans eğitimi alanlar için 28, ön lisans eğitimi almış kişiler için 26’dır.
 • Eğitim şartı olarak en az lise ya da dengi bir okuldan başarıyla mezun olmuş olmaktır.
 • Başvuru yapacak adayların karakterleri, ahlaki durumları subaylık için belirlenen standartlar ile aynıdır.
 • Adayların, Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı Maddesi’nde belirtilen “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” şartlarını karşılaması gerekir.
 • Sağlık ile ilgili şartlarda oldukça önemlidir. Başlıca şartların arasında vücut ve iskelet yapısı düzgünlüğü, muntazam ağız, diş ve çene yapısı, yanık, kesik ve çizik izlerine sahip olmamak, vücudun herhangi bir yerinde dövme sahibi olmamak, dilde peltekliğe ve konuşma zorluğuna sahip olmamak.
 • Adayın Kara Kuvvetleri tarafından belirlenmiş olan boy kilo ve vücut kitle indeksi oranlarına uygun olması.
 • Adayların sevk edildiği askeri hastaneden alınacak olan Kara Kuvvetleri astsubaylık başvurusuna uygundur niteliğindeki sağlık raporu.

Belirtilen şartları karşılayan herkes Kara Kuvvetleri’ne astsubaylık başvurusunda bulunabilir. Yapılan başvuru ardından gelen sözlü ve fiziksel mülakatları başarı ile taşıyan kişiler Kara Kuvvetleri Astsubayı olmaya hak kazanırlar.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılır?

Astsubaylık mülakatı birden fazla adım ile yapılır. İlk olarak sağlık mülakatı yapılır. Gereken sağlık koşulları sağlandığında kişilik değerlendirmeleri yapılır. Adayın ahlaki yapısı ve karakteri bu aşamada sınava tabii tutulur. Bu sınavdan geçerli kanaat puanını alan kişiler fiziksel mülakata geçmeye hak kazanırlar. Fiziksel mülakatın ilk adımında adaylar 1500 m koşarlar. Bu aşamayı geçen adaylar ise mekik ve şınav testlerine tabii tutulur. Bu testlerden 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

Şartları taşıyan ve bahsi geçen mülakatları başarı ile geçen adaylar son aşama olarak sözlü mülakata alınırlar. Bu mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, genel kültürü, konuşma şekli ve diksiyonuna bakılır. Sözlü mülakattan da 70 puan almak gereklidir.

Sözlü mülakat %15 oranında, yazılı mülakat %70 oranında ve fiziksel mülakat %15 oranında etki eder.

Tüm bu mülakatlardan yeterli puanları alan kişiler meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak astsubay çavuş olarak göreve başlarlar.

Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay maaşı görev yapılan bölgeye bağlı olarak 5.500 TL il 10.000 TL arası değişkenlik gösterir. Ayrıca görev yapılan süre de maaşlarda değişime neden olur.

Astsubaylar Kaç Yıl Görev Yapar?

Astsubay görev süresi zorunlu olarak 15 senedir. Bu 15 yıl içinde astsubaylar kendilerine verilen görevleri yerine getirmekte zorunludurlar.

Gerekli eğitim ve fiziksel yeterlilikleri karşılayan kişiler ilgili mülakatlardan geçtikten sonra astsubay olmak için hak kazanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu