Askerlik Borçlanması

Sigortalı olarak çalışan erkekler er ya da erbaş olarak askerlik sürelerinde geçirdikleri zamanı ve yedek subay okulunda bulundukları eğitim süreleri borçlanabilir. Askerlik borçlanması, borçlanmak istenen süreye ilişkin olarak yatırılacak primlerin SGK’ya ödenmesi gerçekleştirilmektedir. Askerlik borçlanma konusunda arzulu olan adaylar, SGK’ya askerlik görevini yapmış olduğunu gösterir belgelerle beraber başvurdukları zaman bu sürelerin primlerini ödeme şartı ile borçlanmaktadır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişinin borçlanacağı zamana ilişkin yapılacak olan prim tutarlarını kendisi belirlemektedir. Aday bu ücreti kendi cebinden ödemektedir. 2017 yılı için ödemesi gereken en düşük tutar 17.56 TL olarak açıklanmıştı. 400 gün askerlik borçlanması gerçekleştirmek isteyen adayın 7 bin 24 TL 9 bin 482 TL ödemesi gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik

Askerlik borçlanması yaptığınız zaman prim ödeme gün sayısı artmaya başlamaktadır. Sigortalılık süresi ve yaş şartını sunacak, fakat çalışmış olduğu gün içerisinde emekli olmasına yetemeyecek bir sigortalı askerlik borçlanması sayesinde emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emekli olmasına altı ay kalan sigortalı çalışanlar altı aylık askerlik süresini borçlanarak emekli olabilmektedir.

İlk kez sigortalı olduğu zamandan bu yana askerlik borçlanması bulunacak olan kişilerde bu borçlanma sadece prim ödeme gün sayısını yükseltmektedir. Fakat emeklilik tarihini öne çekmemektedir. Çalışmaya başlamadan hemen önce askere gidecek olan bir sigortalı askerlik borçlanması gerçekleştirmesi durumunda, ilk kez sigortalı olarak çalıştığı dönemden bu yana tarih borçlanma süresi kadar geriye doğru gitmektedir.

Askerlik Borçlanma Şartları

Askerlik borçlanması Yapılması için askerlik zamanı boyunca aday adına sigorta primi yatırılmaması gerekmektedir. SSK’lı çalışan kişiler için işverenler tarafından askerlik süresince sigorta primi yatırılmamaktadır. Askere giden işçi için işveren prim ödemesi gerçekleştirilmemektedir. Bu zaman içerisinde prim yatırıldığı tespit edilmesi durumunda fiili çalışma söz konusu olmamasından dolayı SGK aracılığı ile askerlik süresince ödenen primler tamamen iptal edilmektedir. Bu nedenle, askere gidecek olan çalışanların kendilerini bir iş yeri içerisinde sigortalı göstermemeleri gerekir. Diğer taraftan, Bağ Kur’lular için askerlik zamanında prim yatırılabilir. Bağ Kur’lu adayların işlerinin başında fiilen bulunması gerekmeyecek kişiler, askerlik döneminde primlerini ödeyebilmektedir. Fakat SSK’lılar için askerlik döneminde prim ödeyememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu