Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı asgari ücret tespit komisyonunun belirlediği asgari ücret miktarları, asgari geçim indirimi ile birlikte net 1.300,49 TL, brüt ise 1.647 TL olarak belirlendi. Birçok asgari ücretlinin çalıştığı ülkemizde bu zamlardan memnun olan bir kesim olmasına rağmen halen bu miktarın düşük olduğunu düşünen bir kesim daha var.

Asgari geçim indiriminin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen çok sayıda kişi sürekli olarak birbirlerine veya konunun uzmanlarına asgari ücret indirimi yani kısa adı ile ‘AGİ nedir?’ diye, sorular soruyorlar.

Asgari geçim indirimini en basit anlatımı ile bir çalışanın maaşından yapılan kesintilerin veya gelir vergisinin bir kısmının, bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakılıp devlet tarafından yine o çalışana iade edilmesidir, diye tarif edebiliriz.

Asgari Geçim İndiriminde Nelere Dikkat Edilir?

Çalışanlara uygulanacak olan asgari geçim indirimi; kişilerin evli, bekâr, eşi çalışan, eşi çalışmayan, çocuğu olan veya çocuğu olmayan şeklinde sınıflandırılması ile hesaplanır.

En son yapılan düzenlemelere göre çalışanlara uygulanan asgari geçim indirimleri 123,53 TL’den başlayıp evlilik durumu ve çocuk sayısına bağlı olarak 209,99 TL’ye kadar varabiliyor. Asgari geçim indirimi genel olarak, Gelir Vergisi Kanunu ile düzenlenen ve bir iş yerinde çalışan işçi sayısına bağlı kalınmaksızın tüm çalışanlara uygulanan bir ödemedir. Bu sebeple özellikle son dönemlerde oldukça sık bir şekilde gündemde yer alan bu konu hakkında birçok farklı platformda haberler duymaya devam ediyoruz.

Asgari Ücret İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indiriminde öncelikli konu çalışan kişinin evlilik durumu ile çocuk sayısıdır. Bu sebeple işverenler, her dönem başında tüm çalışanlarından veya yeni işe başlayan çalışanlardan bu durumlarının tespiti için aile durum belgelerini doldurmalarını talep ederler.

Ayrıca doğum, ölüm veya boşanma gibi ailevi durumlarında değişiklik olan çalışanlar da bu durumu en geç 1 ay içinde işverenlerine bildirmeleri konusunda mutlaka bilgilendiriliyorlar. Bu belgede yer alan bilgiler devletin ilgili kurumların bildiriliyor ve daha sonra çalışanlara uygulanacak olan asgari geçim indirimi hesaplanıyor.

Asgari Geçim İndirimi Hakkında Merak Edilen Konular

Eğer eşlerden ikisi de çalışıyorsa, sanıldığının aksine hem anne hem de baba asgari geçim indiriminden faydalanamazlar. Bu gibi durumlarda çocuklar kimin üzerinden sosyal güvenlik hizmeti alıyorlarsa asgari geçim indiriminden de o kişi faydalanabiliyor.

Ayrıca kişilerin faydalanacakları asgari ücret indirimi tutarları çocuk sayıları ile doğru orantılı olarak artıyor. Bu oranlar ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10 ve diğer çocuklar için %5 oranında artarak devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu