Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Trafikte kullanılan her türden aracın düzenli aralıklar ile yapması gereken işlemlerden birisi, araç muayenesidir. Araç muayenesi, trafiğe yeni çıkacak araçlara da yapılması gereken bir uygulamadır. Her ilde birkaç sayıda bulunan muayene istasyonlarında yapılmaktadır. İstasyonlarda yapılan araç muayenesi sırasında, araç sahibinin orada bulunması gerekli değildir. Onun adına başka birisi de gerekli muayene işlemlerini tamamlayabilir. Sadece aracı istasyona teslim eden kişi her kim ise, geri alan kişinin de o olması gerekmektedir. Başka birisi adına araç götürülüyor ise, araç ruhsatının kesinlikle onda olması beklenir. Araç muayenesi, hususi, ticari ve resmi araçlar tarafından düzenli olarak yapılması beklenen bir işlemdir.

Muayenesi yapılacak aracın hangi araç sınıfına ait olduğuna bağlı olarak yapılacak işlemlerin kapsamı değişiklik gösterir. Özel araçlar için yapılan muayene, ağır taşıtlar veya okul taşıtları için aynı olmayacaktır. Muayene için ilk olarak, araç randevu işlemlerinin tamamlanması gerekir. Randevular, farklı kanallar aracılığıyla kolaylıkla alınabilmektedir. Çağrı merkezinden veya muayene istasyonlarına giderek randevunuzu alabilirsiniz. En çok tercih edilen ve en pratik randevu alma yöntemi ise, TÜVTÜRK internet sitesi üzerindendir. İnternet sitesinin kullanımı kolay yapısı ve hızlı işlem yapma kolaylığı, popüler olarak tercih edilmesinin ana nedenidir. Randevu günü belirtilen saatte, araçlarla birlikte istasyona gidilmektedir.

Araç Muayene Ücreti

Trafikte güvenli ve yasal araç kullanımı için gerekli olan araç muayenesi, istasyonlardaki yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır. Güvenli araç kullanımı için gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığı tek tek kontrol edilir. Muayene, araç tipine göre değişen belli aralıklar ile yapılmaktadır. Araç muayenesi sonrası ücretler, nakit olarak ödenmektedir. Muayeneye giderken araç sahiplerinin veya aracı götüren kişilerin, yanında nakit bulundurması gerekmektedir.

Randevu alma işlemlerini TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden tamamladıysanız ücretlendirme son sayfada belirtilmiştir. Telefondan randevu aldıysanız veya bireysel olarak gidip muayene tarihi belirlediyseniz de nakit muayene ücreti ödemesi için gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Muayene günü istasyona giderken yanınıza belirtilen ücreti almanız gerekmektedir.

Araç muayene ücreti, muayene sürecinin kendisi gibi, araç kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Her yıl yenilenen bu ücretler, devlet tarafından belirlenmektedir. KDV dahil ücretlendirme bilgileri, araç sahiplerine iletilmektedir.

Muayene Gecikme Ücreti 2022

Son muayene geçerlilik tarihi, adından da anlaşılabileceği gibi, muayenenin tekrarlanması gereken süreyi belirtmektedir. Bahsi geçen araç, son geçerlilik tarihine kadar, trafikte sorunsuz şekilde kullanılabilir. Son muayene geçerlilik tarihi takip edilerek bu tarih yaklaştığında tekrar randevu alınması gerekmektedir. Araç muayenesi, trafikte araç kullanımını güvenli kılan bir uygulamaktadır. Kontrolleri yapılan araç, belirtilen tarihe kadar minimum düzeyde kaza riski teşkil etmektedir. Düzenli kontroller ile güvenli bir araç kullanımı ve araç-mekanik kaynaklı kaza sayıları minimuma indirilmiş trafik akışı elde edilmiştir.

Son muayene geçerlilik tarihinden önce tekrar kontrollerden geçirilmeyen araç sahiplerine para cezası uygulanmaktadır. Son geçerlilik tarihinden sonra trafiğe çıkmaya devam eden araçlar, bu cezaya tabii tutulmaktadır. Trafik polislerinin tespit ettiği araç sahiplerine, geç kalınan süreye göre değişen ücretlendirmeler yapılmaktadır.

İlk olarak sürücü belgesindeki ceza puanlarından, 10 puan düşürülür. Daha sonra, muayenesi geç kalmış her araç sahibine 288 TL’lik para cezası uygulanır. Bu para cezası, devlet tarafından belirlenmektedir ve dönemsel olarak miktarı değişiklik gösterebilir. Geçerlilik tarihinden sonra istasyona gidildiğinde bu durum, muayene ücretlendirmesine de yansıyacaktır. Geç kalınmış her bir ay için %5 daha fazla muayene ücreti ödenmektedir. Bu ceza, muayenenin KDV’li fiyatı üzerine yansımaktadır.

Egzoz Muayene Ücreti 2022

Egzos muayene ücreti, TÜVTÜRK bünyesinde yapılan bir muayene kapsamında ödenmektedir. Kredi kartı veya para transferi gibi yollarla yapılamayan eksoz muayene ücreti ödeme süreci, sadece nakit ile yapılabilmektedir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü işlemini kapsayan eksoz muayene ücreti, 2020 yılında KDV dahil 80 TL olarak ödenmekteydi. 1 Ocak 2021 itibariyle, KDV dahil fiyatı 90 TL’ye yükselmiştir. Egzos muayene ücreti, istasyonlara nakit olarak verilmektedir.

Araç Vize Randevu

Araç randevusu TÜVTÜRK internet sitesinden, aşağıdaki işlem adımları uygulanarak alınabilmektedir.

 • https://reservation.tuvturk.com.tr/ sitesi açılır.
 • Araç plakası girilir.
 • Randevu alınacak şehir girilir.
 • Çıkan seçenekler arasından araç türü seçilir.
 • Hizmet türü seçilir.
 • Uygun randevu tarihleri arasından seçim yapılır.
 • Son muayene geçerlilik tarihi bilgileri girilir.
 • Bulunduğunuz şehirde ve seçtiğiniz tarihte uygun muayene istasyonları çıkar. Aralarından size yakın veya uygun olan seçilir.
 • Uygun muayene saatleri arasından seçim yapılır.
 • İletişim için gerekli bilgiler ve kimlik bilgileri girilir.
 • Seçilen tarihte ve istasyonda, araç ruhsatı ile birlikte gidilmesi gerekir. Araç muayenesi ücretlendirmelerinin nakit olarak alınacağı, unutulmamalıdır.

İstasyona araç muayenesi için giderken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler ise şu şekildedir:

 • Araç ruhsatı
 • Noter tasdikli “Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” (araç yeni satın alınmış veya devredilmiş ve ruhsat geçişi yapılmamışsa)
 • Kimlik belgesi, sürücü belgesi veya pasaport
 • Araç sahibi dışında birisi muayene işlemlerini gerçekleştirecek ise, vekalet durumuna ilişkin belge
 • Trafik sigorta poliçesi
 • LPG/CNG sistemli bir araç ise, getirilen aracın LPG tüpünün üzerindeki bilgiler okunabilir olmalı ve Yakıt Sistemi Montaj Belgesi getirilmelidir.

Yukarıdaki belgelerin getirilmesi ve randevu saatinde istasyonda olunması ile araç muayenesi gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu