Aile Hekiminden Randevu Nasıl Alınır?

 

Aile hekimi randevu sistemi ile de çalışan birinci basamak sağlık hizmetlerinden birisidir. Bu hizmet sayesinde insanlar kendilerine en yakın aile hekimliği merkezine başvurarak kısa sürede tedavisine başlayabilmektedir. Aile hekimine randevu alarak gitmek isteyenler mhrs’ye girerek aile hekiminden randevu al kısmına tıklayabilir ve kendi aile hekimlerinden istedikleri saatte randevularını alabilirler.

Aile Hekimliği Nedir, Nasıl Çalışır?

Aile hekimliği sistemi pek çok amaca hizmet eden bir projedir. İlk bakışta çok basit bir işleyişi olduğu düşünülse de aslında birbiriyle iç içe çok sayıda iş disipliniyle birlikte çalışmaktadır. Örneğin bir bölgede yaşayan yatağa bağımlı hastaların evde bakımlarını üstlenerek o insanların daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlar. Ayrıca bu işlevi sayesinde hem hastanelerin hem de 112 acil servisin daha yoğun olmasını önlemeye çalışır.

Aile hekimliğinin amaçları ve faydalarını sıralayacak olursak:

  • Bir hasta ile yakın temasta olarak onun şikayetini daha iyi anlayıp daha etkin bir tedavi sağlanması amaçlanır. Bu sayede de hem hastanelerin iş yükü azaltılmaya çalışılır hem de o kişiyle daha uzun ilgilenilmesi sağlanır.
  • Bir hasta ile uzun süre iletişimde kalınması sağlanır. Bu sayede o kişi hakkında bilgi birikimi edinilir ve sonraki hastalığında tanı koyulması kolaylaşır. Ayrıca aile yaşamı hakkında da ufak tefek bilgiler öğrenildiği için bazı durumlarda olası hastalık etkeni hakkında bir fikir sahibi de olunabilir.
  • Pek çok hastalığın erken teşhis edilmesi sağlanır. Artık pek çok aile hekimliğinde bazı kanser ve hastalık türleriyle alakalı tarama testleri bulunmaktadır. Bu testler ile kötü huylu bir hastalığı ilk evrede yakalayabilir ve kısa sürede yorucu olmayan bir tedaviyle eski haline döndürülebilir.
  • Basit rutin sağlık kontrolleri de buralar da yapılmaktadır. Örneğin şeker kontrolü, kan değerleri kontrolü, birtakım karaciğer enzimlerinin ölçümü gibi insan sağlığı hakkında bazı bilgileri verebilecek testler burada yapılabilmektedir.

Ve daha sayamadığımız pek çok yön ile doktorlar ve aile hekimliği çalışanları toplumun sağlığı ve iyiliği için çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu