Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Kişilerin genel sağlık durumlarını inceleyen, hastalıkların gelişmesini takip ederek önlemeye çalışan ve gerekli tedavileri uygulayan doktor grubudur. Aile hekimliği, hastanelerdeki yoğunluğu azaltabilmek amacıyla uygulanmaya başlamıştır. Hekimler her mahalleye açılan merkezlerde görev yapmaktadır. Böylece hastaneye gitmekte zorlanan yaşlılar, aşısı gelen çocuklar daha kolay sağlık hizmeti almaktadır.

Her aileyle Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş doktor ilgilenmektedir. Uzmanlık gerektiren hastalıklara sahip olan hastalarını konunun uzmanına yönlendirir. Ailelerin sağlığını korumak için oluşturulmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın sigortalı personeli olarak görev yapan aile hekimi maaşları ne kadar olduğu yıllara göre değişmektedir.

Devletin yaptığı zamlar dikkate alınarak 2020 yılında aile hekimlerinin maaşları güncellendi. Hekimlerin hizmet süreleri ve uzmanlıklarının olması maaşın belirlenmesinde etkilidir. Aile hekimlerinin çalıştığı merkezin fatura tutarları da maaşlarının farklılık göstermesine neden olur. Baktıkları hasta sayısına göre maaşlarına ek ödemeler yapılmaktadır. Ek ödemeler kadar kesintiler de olabilmektedir. Yapılan kesintiler en fazla maaşın %15’ine kadarı olabilir.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Olabilir?

Semtler ve mahallelerde bulunan sağlık merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin vazifesi; sorumlu oldukları ailenin sağlığını takip etmektir. Sağlık merkezlerinde birden fazla aile hekimi görev yapabilir. Mahalle veya semtte yaşayan aileler bu hekimlere bölüştürülür. Sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasında çalışan hekimlerin haftalık çalışma saati 40 ila 45 saat arasındadır.

Pazar günleri çalışmayan aile hekimi maaşları ne kadar olabilir konusunda artışı ve eksilmeyi etkileyen unsurlar vardır. Aile hekimlerinin maaşlarının artmasına neden olan hususlar arasında şunlar vardır:

  • Hekimin uzmanlık seviyesi ve hizmet süresi maaşı etkiler.
  • Evli ve çocuklu olan aile hekimleri bekarlara göre daha fazla olur. Çocuk sayısı arttıkça alınan ek ödemeler artar.
  • Nüfusu fazla olan semt ve mahallelerde görev yapan doktorlar daha fazla hastaya baktığından dolayı daha fazla alırlar.
  • Gezici olarak aile hekimliği yapanların maaşı daha fazladır.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Olduğu Nasıl Belirlenir?

Aile hekimleri, hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için uygulanmıştır. Mahallelerdeki hastaların sağlık adına ilk başvurdukları kişi aile hekimleridir. Hastasını muayene eden hekim gerekli görmesi durumunda hastaneye sevk edebilir. Aile hekimleri, ülkemizdeki sağlık hizmetinin daha sistemli ve yoğunluk olmadan alınmasını sağlar. Aile hekimleri maaşları ne kadar sorusunun cevabı ise farklılık gösterir. Maaş, net şu kadardır deme durumu yoktur.

Merkeze gelip muayene olan hastaların sayısında hekimin maaşına ek ödeme yapılır. Merkezin faturaları, hastaları muayene ve tedavi ederken kullanılan malzemelerin giderleri maaşın farklı olmasına neden olur. Aile hekiminin maaşı belirlenirken bütün kriterler dikkate alınarak hesaplama yapılır. Bir aile hekimi 2020 verilerine göre 5 binlerde bir ücret alabileceği gibi 15 binlerde de alabilir. Genel olarak son günlerde korona virüs sürecinde aile hekimlerinin de maaşlarında bir iyileşme durumunun mümkün olabildiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu