Adrese Dayalı Okul Sorgulama

Okul döneminin birinin bitmesi ve yenisinin başlaması ile merak edilen konular arasında adrese dayalı sorgulamalar yer alıyor. Hem ilkokul hem de lise öğrencileri için adrese dayalı okul yerleştirmeleri gerçekleşiyor. Hangi okula yerleştiğini, kaydını nasıl tamamlayacağını, adrese dayalı okulunun hangisi olduğunu merak eden öğrenciler ve veliler giderek artıyor. Adrese dayalı okul yerleştirmelerinin sorgulaması, internet üzerinden pratik bir şekilde tamamlanabilir.

Adrese Dayalı Okul Sorgulama Nasıl Yapılır?

Millî Eğitim Bakanlığının oluşturduğu e- okul platformu üzerinden, adrese dayalı okul yerleştirmeleri de dahil olmak üzere birçok sorgulamanın gerçekleşmesi mümkündür. Öğrencilerin eğitimleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu platformda yer alır.

http://e-okul.meb.gov.tr linkine tıklayarak e- okul platformunu açabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada veli bilgilendirme sistemi girişine tıklamanız gerekir. Sayfada istenen öğrenci bilgilerini girdiğinizde platforma giriş yapmış olursunuz.

Lise öğrencilerinin adrese dayalı okul yerleştirmeleri daha farklı şekilde gerçekleştirilir. Liseye geçiş sınavının sonuçları da bu yerleştirmede rol oynar. E- okul üzerinden, yukarıda bahsettiğimiz şekilde, lise öğrencilerinin sorgulamalarını gerçekleştirmek de mümkündür.

Adrese Dayalı Yerleştirme Nasıl Oluyor?

İlkokul öğrencilerinin adrese dayalı yerleştirmeleri otomatik olarak tamamlanıyor. Ailelerin devlete bildirilmiş, resmi adresleri göz önünde bulundurularak yerleştirmeler yapılıyor. Ailenizin hangi adreste göründüğünü öğrenmek isterseniz e- devlet üzerinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Belirtilen adresin yakınındaki okullar tespit ediliyor ve öğrencilerin en yakındaki okullara yerleştirilmesi yapılıyor. Adrese dayalı yerleştirme, öğrencilerin okula gidiş sürelerini kısalttığından büyük kolaylıklar sağlıyor.

Lise öğrencilerinin adrese dayalı yerleştirme süreçlerinde LGS (liseye geçiş sınavı) sonuçları da dikkate alınıyor. Adrese dayalı yerleştirmeyle çıkan okullar tercih edilebileceği gibi, LGS başarısı ile okul tercihi de yapılabiliyor.

E- okul Kaydı Nasıl Yapılır?

Millî Eğitim Bakanlığının oluşturduğu e- okul platformuna daha önce hiç giriş yapmamış velilerin bile kolayca kayıt yapması mümkündür. Çünkü öğrenciler e- okul sistemine otomatik olarak kaydedilir. İlk defa giriş yapıldığında veli iletişim bilgileri gibi temel detayların doldurulması istenebilir. E- okul sitesini açmak ve istenen bilgileri doldurmak, kaydın yapılması için yeterlidir.

E- okul Kesin Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

E- okul üzerinden öğrencilerin kesin kayıtlarının tamamlanması için belirli kategorilerin seçimlerinin onaylanması gerekir. Öğrencinin sınıfı, şubesi ve yabancı dili bu kategorilerden bazılarıdır. E- okul platformu üzerinden tamamlanacak bu işlemler sonunda, “kesin kayıt yapıldı” ifadesi ile karşılaşırsınız.

Taşınma Sonrası Okul Nakli Nasıl Yapılır?

Okul yerleştirmeleri adrese dayalı şekilde yapıldığından taşınma durumlarının bunu nasıl etkilediği merak edilir. Taşınma sonrasında adres değişikliği tamamlandığında, bu e- devlet sistemine yansır. E- devlet ve MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) değişiklikleri de e- okul sistemi üzerine yansır. Kısacası, adres değişikliği, taşınma sonrası otomatik olarak e- okul platformuna aktarılır. Yeni adres kapsamındaki okulların sorgulanması yapılabilir. Sorgulama sonrası belirlenen okullara giden veliler, öğrencilerin kimliği ile okul nakil işlemlerini tamamlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu