Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Sabıka kaydı olarak da bilinen sicil kaydı, günlük hayatta yapılan çeşitli başvurularda gerekli bir belgedir. Bu belge, iş veya okul başvurularında, kayıtlarında, bilgi güncellemelerinde istenebilmektedir. Adli sicil kaydı sorgulama ve kayıt belgesinin alınması için eskiden Adliye binalarına başvurulması gerekmektedir. Günümüzde, e devlet adli sicil kaydı sorgulamaları için kullanılan ana platform halini almıştır. Adliye aracılığı ile belge alımı, oldukça nadir durumlarda gerçekleştirilmektedir.

İnternet bağlantısı ve e-devlet şifresine sahip olmak, adli sicil kaydı e devlet sorgulamasını gerçekleştirmek için yeterlidir. Adli sicil kaydı sorgulama sayfası, e-devlet üzerinden kolaylıkla açılabilmektedir. Bu sorgulama, Adalet Bakanlığının veri tabanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bireyin herhangi bir sicil kaydı bulunuyorsa bu kaydı göstermekte, bulunmuyor ise adli sicil kaydı yoktur belgesi çıkmaktadır.

E Devlet Sabıka Kaydı

e-Devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgularken veya adli sicil belge çıktısı alınırken karşınıza çıkacak bazı uyarılar bulunmaktadır. Bu uyarı yazılarını okuduğunuzu ve anladığınızı onaylamadan sicil kaydına ulaşamazsınız. Karşınıza çıkması olası uyarılar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Oluşturulacak olan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi son derece önem arz etmektedir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin neden verileceği” seçimi için bir kez daha düşünmelisiniz.
 • Bir gün içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alabilir ve aynı özelliklere sahip kurumlara verebilirsiniz.
 • Oluşturulan Adli Sicil Belgesi ile ilgili herhangi bir kaygınız bulunuyor ise ilk olarak bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde de Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Oluşturulacak olan sonuç belgesi, belge üzerinde “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numarasını” paylaştığınız kurum ve kuruluşların ya da kişiler tarafınca “Adli Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
 • Adli Sicil ve arşiv kaydınızın bulunamaması sonucunda, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Flemenkçe, İspanyolca, Portekizce ve Danca dillerine tercüme edilmiş sorgulama sonucunu alabilirisiniz. Adli Sicil kaydınızın bulunamaması halinde ise bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde de Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Yabancı dile tercüme edilmiş sorgulama sonucunda apostil şehri verilmesinin istendiği durumlarda ise en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Adli Sicil Belgesi

Adli sicil kaydı sorgulama sonunda çıkan belgeler, kişinin kendisine verilmektedir. Eğer adli sicil kaydı sorgulama işlemi gerçekleşen birey, 18 yaşından küçük ise; ebeveynlerine (anne veya baba), vekalet onayı var ise kanuni temsilcilerine belgeler iletilebilmektedir.

e- Devlet dışında, adli sicil kaydı sorgulama işleminin gerçekleştirilebileceği farklı kanallar bulunmaktadır. Bunlar arasında, Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar yer almaktadır. Yurt dışında, adli sicil kaydı sorgulama işlemi için, Büyükelçiliklere başvurulmaktadır. Sabıka kaydı e devlet sorgulaması, bunlar arasında en pratik ve en sık kullanılan seçenektir.

Sabıka Kaydı Sorgulama

Adliyeden adli sicil kaydı sorgulama yoğunluk oluşmasına neden olmakta ve herkes için değerli bir zaman kaybına dönüşmektedir. e-Devlet üzerinden basit bir sorgulamayla bu belgenin çıktısının alınması, birkaç dakika içinde gerçekleştirilir. E devlet adli sicil sorgulama, herkesin gerçekleştirebileceği basit adımlara sahiptir. Sabıka kaydı alım süreci için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E Devlet Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

 • Adli sicil kaydı e devlet üzerinden sorgulanması için ilk olarak e-devlet şifresine sahip olunması gerekir.
 • E-devlet şifreleri, size en yakın PTT şubesinden temin edilebilmektedir. Bu şifreler ile, e-Devlet’in tüm uygulamalarından yararlanabilir, adli sicil kaydı sorgulamanın yanı sıra daha birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi belgeleri almak için resmî kurumlara gitmek zorunda kalmamak zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır.
 • Sabıka kaydı e devlet sorgulama için ilk olarak, turkiye.gov.tr adresini açın.
 • Sisteme kendi profilinizden giriş yapmak için sayfada istenilen bilgileri girin.
 • Kimlik doğrulama sayfası, e- Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı isteyecektir.
 • Bu bilgileri, eksiksiz ve doğru şekilde girdiğinizde, e-Devlet platformuna kendi adınız üzerinden giriş yapmış olacaksınız.
 • C. kimliğin veya e-devlet şifresini yanlış girmeniz durumda, sistem girişinizi engelleyecektir. Bu bilgileri kontrol ederek tekrar girmenizi isteyecektir.
 • Profilinize giriş yaptığınızda açılan sayfada bir arama butonu bulunur. Bu arama butonu, e-devlet üzerinden yapmak istediğiniz tüm işlemleri pratik şekilde gerçekleştirmenizi mümkün kılar.
 • Arama butonuna sabıka kaydı veya adli sicil kaydı yazmanız belge için gerekli sayfayı açmanızı sağlar.
 • Bu sayfada belge isteğinde bulunurken karşınıza, yukarıda belirtilen uyarılar çıkacaktır.
 • Bu uyarıları okuduktan sonra, “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 • Bu işlemden sonra ekrana kimlik bilgileriniz yansıyacak ve bunları onaylamanız istenecektir.
 • Daha sonra kurum türü, belgenin neden verileceği ve nereye verileceği ile ilgili kısımlar doldurulur.
 • Sorgula butonuna tıkladığınızda karşınıza kapsamlı bir belge çıkacaktır.
 • Belgede “Yukarıda Kimlik Bilgileri Bulunan Şahsın Adli Sicil Kaydı Yoktur” uyarısına veya mevcut sicil kaydına ait detaylara ulaşabilirsiniz.
 • Belgenin dökümü için sayfanın direkt çıktısını almak yerine belge üzerinden işlem yapmanız gerekecektir.
 • Belge üzerinden dijital ortamda indirme ve çıktısının alınması işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Sorgulama sonucu çıkan adli sicil kaydının istediğiniz sayıda kopyasını çıkartabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu