4B’den 4A’ya Geçiş

Kişilerin kendi işletmeleri üzerinde bağ-kurlu olmaları sonucunda birden çok zorluklarla karşılaşmaları veya ilgili bağ-kur’u ödeyememeleri sonucunda işletmelerini iflas ettirerek BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçiş yapma istediğinde bulunmaktadırlar. Kişilerin prim sayısının herhangi bir sekteye uğramasını istememesinden ötürü yapılacak olan geçişlerde bağ-kur’lu kişilerin önceliği kendilerini temizlemeleri ve bağ-kur kapatma dilekçesi vererek, ilgili sistemden tamamen çıkmaları gerekmektedir. Kişilerin bağ-kur sisteminde kendilerini sigortalı edemeyeceğinden dolayı SSK’ya geçiş yapabilmesi için farklı bir alanda işe başlıyor olmaları gerekmektedir. İşveren kişinin SGK’ya yapacağı işçi çalıştırma bildirgesinde kişinin SSK’lı olduğu rahatça görülecek olup, yapılacak bildirge sonucunda kişi SSK’lı olmuş olacaktır.

Bağ-kurdan farklı bir şekilde SSK’ya geçiş yapmak söz konusu değildir. Yeni yasaya göre kişilerin SSK’lı olabilmesi için derhal yeni bir işe giriş yapmış olması ve çalışacağı yerin konu hakkında kişinin sigortalı olduğunu ibraz edecek bildirge içerisinde bulunması gerekmektedir. Bildirimde bulunmayan herhangi bir sigorta kapsamında kişiler SSK’lı olamayacağı gibi hiç bir faaliyetlerden de yararlanabilmesi maalesef söz konusu olmayacaktır.

Kişilerin geçişlerinde herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için detaylı olarak tüm prosedürler hazırlanmış durumdadır. Bu bakımdan kişilerin herhangi bir konuda endişe etmesine gerek yoktur. Kolay bir şekilde geçişler yapılabildiği gibi kişiler sigortaların birleştirilerek emekli olma hakkı dahi elde edebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek detay, yukarıda belirtilen kriterler olmaktadır. Başka bir kriter ya da önemli nokta bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu