2022 HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS Ceza ve Kaçak Geçiş Nasıl Sorgulanır?

HGS borçlarınızı öğrenmek için E-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Kaçak geçiş veya borçlarınızla ilgili tüm sorgulamaları e-devlet web sitesi üzerinden yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesine gidin. E-devlet web sitesine girdikten sonra T.C. kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet şifreniz yok ise; size en yakın PTT şubesine başvurarak şifre alabilirsiniz. Şifreniz var ancak unuttuysanız, şifremi unuttum sekmesine tıklayarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

 1. Giriş işlemleri tamamlandıktan sonra “PTT Genel Müdürlüğü” kısmına gitmek için önce “E-Hizmet” bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 2. “E-hizmet” alanından “PTT Genel Müdürlüğü” kısmına tıklayın,
 3. “Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama” bölümüne tıklayın,

Bu alan üzerinden HGS ile ilgili kaçak geçiş sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulamayı tamamladığınızda herhangi bir ceza bulunuyorsa bankalar aracılığı ile online olarak ödeme yaparak cezanızı ödeyebilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama?

HGS bakiyesi sorgulamak için farklı birkaç yol bulunmaktadır.

 • PTT Şubelerinden ve müşteri hizmetlerinden,
 • Banka aracılığı ile,
 • Telefon aracılığı ile,
 • E-Devlet web sitesi üzerinden bakiye sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Telefon aracılığı ile sorgulama yapmak için 444 1 778 nolu telefondan PTT ‘yi arayarak aracınızın plaka bilgisi ve T.C. kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesine gidin. “HGS Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri” alanına tıklayın, sonrasında araç plaka bilginiz ve HGS numaranız ile borç ve bakiye bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

HGS Cezası Sorgulama?

HGS sorgulama işlemlerini de hem PTT web sitesi üzerinden hem de e-devlet üzerinden gerçekleştirabilirsiniz.

PTT web sitesinden sorgulama yapmak için öncelikler web sitesine gidin;

Link: https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx

 • Siteye giriş yaptıktan sonra “Online İşlemler” menüsünden
 • “HGS” sekmesine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama bölümüne tıklayın,
 • Aracınızın plakasını girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Kaçak geçiş cezaları bu alanda karşınıza çıkacaktır.

E-devlet üzerinden işlem yapmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ tıklayarak web sitesine giriş yapın,
 • “e-hizmetler” bölümüne tıklayın,
 • E-hizmetler bölümünden “PTT Genel Müdürlüğü” alanına tıklayın,
 • Bu bölümde hızlı geçiş ihlali sorgulama sekmesine tıklayarak, kaçak geçiş veya ceza ile ilgili sorgulama yapabilirsiniz.

HGS Cezası Nasıl, Nereden Ödenir?

E-devlet, banka ve PTT şubelerinden HGS cezalarınızı ödeyebilirsiniz. HGS cezalarınızı sorguladıktan sonra ceza adedini ve ödemeniz gereken tutarı görebilirsiniz. Bankanız aracılığı ile HGS cezalarınızı ödeyebilirsiniz. Bankanız ile irtibata geçebilir veya ilgili bankanın mobil uygulaması aracılığı ile şubeye gitmeden borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise HGS Müşteri Hizmetleri’ni aramak olacaktır. Müşteri Hizmetlerini arayarak aracınıza ilişkin borcu ödeyebilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Numarası

HGS müşteri hizmetlerine 0 850 460 60 60 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. HGS ile ilgili sorularınızı danışabilir, kaçak geçiş ile ilgili herhangi bir itirazınız bulunuyorsa işlem gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile yapılan şikayet görüşmeleri Karayolları Genel Müdürlüğüne iletilmektedir. İtirazınızı bildirdikten sonra yine müşteri hizmetleri aracılığı ile süreci öğrenebilirsiniz. Dilerseniz [email protected] adresine mail atarak da şikayet ve itirazlarınızı bildirebilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar 2021?

Kaçak geçişler sebebi ile geçiş yapılan noktanın normal ücretinin 10 katı kadar ceza kesilmektedir. HGS abonesiyseniz ancak bakiyeniz yok ise bu durum para cezasına yol açmaktadır.

HGS abonesi olmayan plakalar için 15 gün içerisinde ceza raporu kesilir. Ceza aldıktan sonra araç sahibinin HGS abonesi olması gerekmektedir. Abone olmadığı durumlarda ceza tutarı artabilir.

HGS cezalarının erken ödenmesinde ise bazı durumlarda yüzde 25 oranında indirim yapılabilmektedir.

Kesilen cezaların ödenmesi işlemlerini yine PTT şubelerine başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeyi yaparken, TC kimlik numaracı, araç plaka bilgilerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Cezanın kesilmesinden 15 gün sonra hala tutar ödenmesi ise mevcut borca ekstra ceza kesilmektedir.

Araç sahibiyseniz ve HGS kullanıyorsanız, HGS bakiyenizi düzenli kontrol ederek herhangi bir ceza almadan kullanabilirsiniz.

HGS Kartı Nereden Alınır?

HGS kart ve etiketlerini PTT şubelerinden ve çalıştığınız bankalardan temin edebilirsiniz. Ücretli otoyollarda, köprülerde kullanılan HGS – Hızlı Geçiş Sistemi ‘ne abone değilseniz, kaçak geçiş cezası ödemek zorunda kalırsınız. Herhangi bir ceza yememek adına HGS ‘nizi almayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu