2019 Malulen Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir?

ADS

İş hukukunda 4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlar içerisinde bulunan çalışanlar iş gücünü yitirmesinden dolayı malul olarak kabul edilmektedir.

Çalışa kişiler malulen emeklilik şartlarını karşılaması durumunda bu haktan faydalanarak emekliliğe ayrılmaktadır. Malulen emekli olma konusunda pek çok kişi tarafından cevabı merak edilen bir soru olarak yer almaktadır. Malulen emekli olabilmek için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Bu şartları karşılayan insanlar malulen emekli olma hakkını elde etmektedir.

Emekli Şartları Nelerdir?

Çalışma gücünü yavaş yavaş yitiren kişiler 2018 malulen nasıl emekli olunur? konusunu araştırmaktadır. Malulen emekli olabilmeniz için bazı şartlar yer almaktadır. Malulen emekli olmayı düşünen çalışanların;

 • 4A, 4B, 4C ya da diğer kapsam içerisinde sigortalı çalışması üzerinden 10 sene geçmesi gerekir.
 • 10 sene devam süren sigortalı iş hayatları minimum olarak 1800 günlük hizmet süresinde olması gerekir.
 • Çalışan insanların sağlık kurullarından minimum %60 ve üzerinde bir kuvvet kaybında uğraması gerekir.
 • Sağlık kurulu aracılığı ile yapılan %60 ve üzerinde ortaya çıkan güç kaybı tespiti durumu işe başlangıç tarihinden hemen sonra ortaya çıkar.
 • 4A statüsünde çalışacak olan insanların işten ayrılması durumunda
 • 4B statüsünde çalışacak olan insanların ticari faaliyetlerini bitirmeleri ve bu duruma ek olarak da prim borçları olmaması gerekir.
 • 4C statüsünde çalışan kişilerin görevinden ayrılması malulen emekli hakkını doğurmaktadır.

Malulen Emekli Olma Hastalıkları

Hastalık hayatımızın bir parçası olarak yer almaktadır. Çalışan insanlar meslek hastalıklarına yakalanabilmektedir. Bu sorun ortaya çıktığı zaman malulen emekli olma hakkı görülmektedir. Hastalıklarla boğuşmaya devam eden insanları malulen nasıl emekli olmayı merak etmektedir.

Hastalık problemleri malul emeklilik kapsamı içerisinde yer almamaktadır. Bazı hastalıklar bu kapsamda değerlendirilebilir. Malul emeklilik kapsamında bulunmak için yasanın belirtmiş olduğu hastalıklardan bir tanesinin geçirilmesi gerekir. Bu hastalık sorununun ayrıca doktor raporu ile de onaylanması gerekir. Yoksa malulen emekli hakkınız olmamaktadır. Malulen emekli olma durumu pek çok kişiyi ilgilendirir. Malulen emekli olabilmek adına belirlenen hastalıklardan en az birinin çalışanda görülmesi gerekir;

 • Kanser problemi
 • Organ nakline ihtiyacı olanlar
 • Parkinson sendromu
 • Genetik sorunlar
 • Obsesif bozukluklar
 • Sinir sistemi rahatsızlıkları
 • Epilepsi
 • İleri dereceye erişen şeker hastalığı

Eğer bu problemlerden herhangi birine yakalanmanız durumunda malulen emekli olma imkânından yararlanabilirsiniz.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır

Çalışan insanlar malulen emekli olabilmek için başvuru yapabilme hakkına erişmek için 10 sene boyunca sigortalı şekilde çalışması gerekir. Ayrıca prim gün sayıları toplanması durumunda 1800 gün ve üzerinde olması önemlidir. Bu şartları sağlayan ve malul sayılacak problemlere yakalanan kişiler bir dilekçe ve belgelerle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir. Malulen emekli olmak için başvurular bu kurumlara yapılması gerekir.

İlk müracaat ettiğiniz sağlık kurulundan alacağınız raporu ibraz etmeniz rağmen maluliyete yönelik işlemlerin onaylanması adına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu bir sağlık kuruluşuna sevk işleminiz yapılmaktadır. Sevk işleminin uygulandığı sağlık kuruluşunun tam teşekkülü olması gerekir.

Sevk edileceğiniz hastanenin sağlık kurulları tarafından hazırlanan sağlık raporunu sizi sevk eden Sosyal Güvenlik Kurumuna götürerek ibraz etmeniz gerekir. Alacağınız rapora göre %60 ve üzerinde iş göremez raporu verilmesi durumunda malulen emekliliğiniz tamamlanmaktadır. Malulen emekli olmak için bu işlemleri yapmanız gerekir. Normal şartlar üzerinde ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapabilirsiniz. Bu yazımızda bulunan önerileri dikkate alarak sizde koşulları sağlayıp sağlamadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Şartları karşıladığınız zaman sizde malulen emekli olmak için başvuru yapabilirsiniz.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu