2019 Kıdem Tazminatı Hesaplama

ADS

Kıdem tazminatı hesaplamak için bazı kriterlerden yararlanılır. İşçilerin çeşitli nedenlerle iş yerinden ayrılırken işveren kişilerin ödemekle yükümlü olduğu tazminat durumudur. Kıdem tazminatı kanunla belirlenir.

Gerekli şartlara uyum gösterecek her işçi, iş yerinden ayrıldığında bu tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplama 2018 uygulamasında, işçilerin çalıştığı her bir yıl için 30 günlük brüt ücreti tazminat olarak ayrılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Ne Demektir?

İş Kanunu içerisinde işverenin, işten ayrılacak olan işçiye ödemesi gereken tutara tazminat adı verilmektedir. İş Kanunu’nda buluna yasalara göre hangi işçilerin kıdem tazminatı hakkı olduğu açıkça belirtilir.

Yasada bulunan kurallara uyan her işçi, işten ayrıldıktan sonra kıdem tazminatı alabilmektedir. İşverenin ödemeyi yapmaması durumunda ceza verilmektedir. Ödenmemesi durumu devam ederse işçinin dava açma hakkı yer almaktadır.

Kimler Alabilir?

1475 sayılı yasada kıdem tazminatı şartları şu şekilde belirlenmiştir;

 • Kıdem tazminatı almak için işçinin aynı iş yerinde en az bir yıl kadar çalışması gerekir
 • İşçinin vefat etmesi durumunda ilgili tutar birinci dereceden akrabalarına verilmektedir.
 • İşçi kendi isteği ile işi bırakmaması gerekir.

İşçinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda tazminat hak edişi kaybolmaz. Kişi haklı bir sebeple işten ayrılması durumunda tazminat almaya hak kazanır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • İş veren kişinin yasalar ve iş sözleşmesi kapsamında yükümlülükleri uygulamaması
 • İşçiye hakaret edilmesi
 • İşçinin çalışmış olduğu iş yerinden veya iş yeri içerisinde işini oluşturan faaliyetlerden dolayı hasta hale gelmesi
 • İş yerinde bir haftadan uzun süreyle işin durdurulması
 • İşçinin askerliği nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalması
 • İşçinin tüm emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra emekli olabilmek yapması gereken toplu bir ödemeye hak kazanması
 • İşçi kadın evlenmişse ve bir yıl içerisinde işten ayrılmak isterse kıdem tazminatı alabilir.

Emeklilik süresini dolduran ve sadece yaş koşulunu bekleyen işçiler işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı kazanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Gerekli şartlara uyum sağlayan işçiler çalıştığı her bir yıl içerisinde 30 günlük brüt ücretini tazminat olarak alabilmektedir. İşçilerin alacağı tazminat hesaplama konusunda işçilerin son çalıştığı ayın brüt maaşı ve çalıştığı yıl sayısı hesaplanmaktadır.

 • İşçinin brüt ücreti içerisinde yol yardımı, prim, yemek gibi ödemeler tazminat içerisindedir.
 • Kıdem tazminatı konusunda ödenmesi gereken tek vergi damga vergisi olarak yer almaktadır. Kıdem tazminatı konusunda damga vergisi toplam tutar üzerinden hesaplanır. Bu oran ise %0,759 olarak devlet tarafından belirlenmiştir.
 • Kıdem tazminat oranları aylık brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesap her yıl devlet tarafından belirlenmiş olan bir tavan sınırı üzerinden fiyatlandırılır. Kıdem tazminatı tavanı 2018 yılında ise 5.001,76 TL olarak açıklanmıştır. Bu kapsam içerisinde işçinin işten ayrılmadan önceki son ay brüt maaşı ise 5.001,76 TL’yi geçmesi durumunda bu fiyattan hesaplama yapılmaktadır.

İhbar Tazminatı Ne Demektir?

Kıdem ve ihbar tazminatı durmadan karıştırılan konular arasındadır. İş Kanunu’nun 17. Maddesi üzerinde düzenlenen ihbar süresine uyum sağlayamamış işçi ve işveren için ödenmesi gereken tazminat tutarlarına ihbar tazminatı adı verilmektedir. Kanun kapsamı içerisinde işçi işten ayrılmadan ya da işveren işçilerin işine son verilmeden önce devlet tarafından belirenmiş olan süre dahilinde ihbar etmesi gerekmektedir. Gerekli ihbar yapılmadan işçilerin işten ayrılması ya da işverenin işçiyi işten çıkarması nedeniyle ihbar tazminatı ödenmektedir. Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/hayat-sigortasi-police-sorgulama adresini kullanabilirsiniz. Kıdem tazminatı konusunda sizde kanunda yer alan gereklilikleri yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız tazminat  için e devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu