2019 Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar

Ev hanımlarının emekli olmalarının önünü açacak bir kararla ev hanımlarına emeklilik şartları bir çok kişi tarafından merak ediliyor.

Yeni tasarlanmış olan kanun kapsamında öngörülen şartları sağlayan ev kadınları için emeklilik mümkün hale getiriliyor. Ev hanımları istekleri doğrultusunda sigorta yaptırarak emeklilik hakkını elde etme imkanı buluyorlar.

Ev Hanımlarına Sigorta Şartları

İlk etapta aranan şart ev hanımlarının 18 yaşını doldurmuş olmalarıdır. Aynı zamanda düzenli bir sigortalı işlerinin olmaması da aranan şartlar içerisinde yer alır. Aynı zamanda ev hanımlarının bazı işlerle meşgul olmaları gerekir. Meşgul olmaları gereken bu işler şöyle özetlenebilir:

 • Havlu yapımı
 • Çarşaf yapımı
 • Kilim dokuma
 • Halı dokuma
 • Çorap örme
 • Nakış işleri
 • Örgü örme
 • Turistik eşya yapımı
 • Hasır, sepet, süpürge, paspas yapımı
 • Çiçek yapma

gibi evde kendi imkanları ile yapabilecekleri el işleri ev hanımlarının sigortalı olmaları yönünde attıkları adımlarla bu uğraşlar kendilerini emekli olmaya doğru taşıyacaktır. Ev hanımlarına sigorta şartları ticari ve tarımsal faaliyetlerde uğraş veren hanımlar içinde geçerli midir sorusu ev hanımlarına emeklilik kapsamında merak edilenler arasında yer alıyor. Ticari faaliyetlerde bulunanların sigortalı ve emekli olmaları elbette mümkün iken bu durum ev hanımlarına emeklilik kapsamında çıkarılan yasanın şartları dışında kalıyor. Ticari işlerde yer alan hanımlar mesleki faaliyetleri itibariyle gelir vergisine tabi tutulmalarından dolayı ev hanımlarına sigorta şartlarını karşılayamamaktadırlar.

Ev Hanımlarına Sigorta Başvurusu

Öncelikli olarak yapılması gereken ev hanımlarının vergi dairesini ziyaret ederek vergi mükellefi olduklarına dair bir beyanname almalarıdır. Ev hanımlarına sigorta başvurusu için uygulanacak bu ilk adımdan sonra “ isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi “ doldurup kimlik fotokopileri ile birlikte başvuruda bulunmaları esas alınır. Özetlenecek olursa şu adımların takip edilmesi gerekir:

 • Kimlik fotokopisi ile birlikte vergi dairesine gidilmeli
 • Vergi mükellefi olduklarına dair yazı istenmeli
 • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi doldurulmalı

Sigorta başlangıcı “ isteğe bağlı sigortalılık ” başvurusunu takip eden günden itibaren başlayıp artık ev hanımları da sigortalı olabilme imkanını böylece elde etmiş oluyorlar.

Ev Hanımı Sigorta Ne Kadar

Sigorta primlerinin belirlenmesi en önemli etken ev hanımlarının uğraş verdikleri işlerden ne kadar gelir elde ettikleridir. Vergiden muaf olup evde kendi çabaları ile el işi yapan hanımlar hem sigortalarını kendi imkanları ile yapabilme imkanını elde ediyor hem de vergiden mükellef olarak gelir elde ediyorlar. Genel itibari ile ev hanımı sigorta ne kadar konusuna dair bir açıklık getirilmesi gerekirse ev hanımlarının kazançlarının % 32’si oranında prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkar. Ödenen prim emeklilik sigortası kapsamında şöyle bir dağılım gösteriyor:

 • % 20’si malullük; yaşlılık ve emeklilik sigortası
 • % 12’si genel sağlık sigortası

2018 yılında 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim 541,20 TL olarak belirlenmiştir. Önemli ve meral edilen konulardan bir diğeri de yapılan sigorta kapsamında ev hanımlarının sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanmadıklarıdır. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödenen primler doğrultusunda ev hanımları sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Buna ek olarak eğer isteğe bağlı sigorta yaptıran bir ev hanımı 5 yıl boyunca primini ödemiş ise ve vefat etmesi durumunda geri de kalanlara ölüm aylığı bağlanılması hakkını da elde eder. Ev hanımlarının sigortalılıkları bağkur kapsamında değerlendirip esnaflara göre daha az prim ödeyerek emekli olma hakkına sahip oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu