15 Yıl Ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi?

ADS

Emeklilik hesaplama son yıllarda, farklı şartlarda çalışan herkesin en çok merak ettiği unsurlardan biri olmuştur.

Özellikle kıdem tazminatı alma konusunda, işçi ve işveren arasında iş mahkemelerine kadar gidebilen sorunlar ortaya çıkmaktadır. Mahkemeler de aynı konuda farklı kararlar verebilmektedir. İşçi ve işveren arasında en çok sorun olan konular şunlardır:

  • Kıdem tazminatı aldıktan sonra başka işlerde çalışmaya devam eden işçiye karşı; işverenin açtığı tazminat davaları
  • Kıdem tazminatı ödenmeden istifa etmiş gibi gösterilen işçilerin açtığı tazminat davaları,
  • Kıdem tazminatının şartlarının oluşmadığına dair ortaya çıkan sorunlar.

Bu yazımızda 15 yıl ve 3600 gün çalışan biri kıdem tazminatı alabilir mi ? Kıdem tazminatı alıp işinden emekli olan kişiler başka işte çalışmaya devam edebilir mi ? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bu sayede emeklilikle ilgili aklınızda soru işaretlerini bitirerek sizlere daha sağlıklı ve doğru karar almanızda yardımcı olacağız.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı aldıktan sonra başka işte çalışabilir miyim sorunuzu cevaplamadan önce kıdem tazminatı almak için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini belirteceğiz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki aşağıda belirttiğimiz şartlar, kıdem tazminatı almak için sağlanması gereken asgari şartlardır. Buna göre kıdem tazminatı almak için en az aşağıdaki şartları taşımak gerekir.

  • Kişinin öncelikle 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişine sahip olması gerekir. Çünkü bu tarihten önce sigortalı çalışmaya başlayan kişiler için kıdem tazminatı ve emeklilik konusunda farklı şartlar geçerli olmaktadır.

Eğer siz de bu tarihten önce sigortalı olarak çalışmaya başladıysanız; kıdem tazminatı hakkını aşağıdaki diğer şartlarında sağlayarak elde edebilirsiniz.

  • Sigorta girişi yapıldıktan sonra işten ayrılma tarihine kadar en az 15 yıl geçmiş olması gerekir. Örneğin; 21.06.1996 tarihinde sigorta girişine sahip bir kişi için kıdem tazminatı alması için erken tarih 21/06/2011 olacaktır.

Süre hesabında dikkat edilmesi gereken tarih ilk sigorta girişinin yapıldığı tarihtir. İlk sigorta giriş tarihinizi www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

  • Kıdem tazminatı almanın bir diğer şartı ise prim gün sayısının en 3600 gün olmasıdır. Sigorta giriş tarihinden sonra adınıza girilen sigorta gün sayısı 3600 ve üzeri olması gerekir.

Kıdem Tazminatı Alıp Başka Bir İşte Çalışmak Mümkün Mü?

Kıdem tazminatı alma şartları belirttikten sonra şimdi asıl konumuz hakkında bilgi verebiliriz. Öncelikle belirtmek gerekir ki kişiler kıdem tazminatı alıp emeklilik yaşını beklemeden işlerinden ayrılabilir. Kıdem tazminatı alındıktan sonra da başka işte çalışmak mümkündür. Ancak mahkemelik olan bu durumda Yargıtay farklı iki karar vermiştir.

Karar-1 Yargıtay’a taşınan davada işveren, işçinin kıdem tazminatı alıp başka bir işte çalışmasının hakkın kötüye kullanılması iddiasıyla tazminat talebinde bulunmuştur.

Ancak son kararında Yargıtay, kişinin işten ayrılıp kıdem tazminatı almasının kanuni bir hak olduğunu belirtmiştir. Ayrıca işçinin başka bir işte çalışmaya başlamasının da Anayasal olarak korunan çalışma hürriyeti kapsamında olduğunu belirterek işverenin talebini reddetmiştir.

Karar-2 Başka bir kıdem tazminatı davasında ise Yargıtay işvereni haklı bulmuştur. Ancak iki davanım subjektif unsurları farklıdır. İşvereni haklı gören Yargıtay, olayda işçinin istifa öncesi aynı faaliyette bulunan bir işverenle iş görüşmesinde bulunmasını hakkım kötüye kullanılması olarak değerlendirmiştir.

Sonuç olarak kesin bir art niyet yanda gerçek bir hakkın kötüye kullanılması durumu olmadıkça kıdem tazminatızını alıp emeklilik yaşını bekleme gerekçesiyle başka bir işte çalışabilirsiniz.

Yargıtay kararlarında işçi ve işveren arasındaki kıdem tazminatı konusundaki davaların çoğu işçi lehine sonuçlanmaktadır.

www.turkiye.gov.tr

www.sgk.gov.tr

www.yargitay.gov.tr

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu