15 Temmuz 2023 Resmi Tatil mi?

2016 yılında 15 Temmuz gecesi, demokrasimize karşı darbe girişimi gerçekleştirilmiştir. Darbe girişimi sonrasında 15 Temmuz gününün resmi tatil olmasına karar verilmiş, 25/10/2016 tarihinde 15 Temmuz’un resmi tatil oluşu kabul edilmiş, 29/10/2016 tarihli resmi gazetede duyurularak yürürlüğe girmiştir. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü olarak ilan edilmiştir.

Hain girişimin önlenmesinde halkımızın büyük önemi bulunmaktadır. 15 Temmuz günü yaşanan girişim karşısında, kendini vatanı için feda eden şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz.

15 Temmuz 2023 Hangi Güne Denk Geliyor?

15 Temmuz 2022 tarihi Cumartesi gününe denk gelmektedir.

15 Temmuzda İşveren İşçiyi Çalıştırabilir mi?

Resmi tatillerde işverenin, işçiyi çalıştırabilme durumu, işçinin sözleşmesi ile ilgilidir. Genel tatil günlerinde işçinin çalıştırılması ile ilgili olarak sözleşmede bir madde yer alıyorsa, işveren işçiyi çalıştırabilir. Ancak işçinin sözleşmesinde resmi tatillerde çalışması ile ilgili bir madde yer almıyorsa, işçi çalıştırılamaz.

Resmi tatillerde – 15 Temmuzda İşe Gitmeyen Personel İşten Kovulabilir mi?

İşveren ve çalışan personel arasında imzalanan sözleşmeye istinaden, işçinin genel tatillerde çalışma zorunluluğu bulunmuyor ise işveren, işçiyi işten çıkartamaz. Ancak işçinin sözleşmesinde resmi tatillerde çalışması zorunluluğu ile ilgili bir madde yer alıyor işveren, işçiyi o gün çalışmaması durumunda işten çıkarma hakkına sahiptir.

15 Temmuzda Özel Sektör Tatil mi?

29/10/2016 tarihinde resmi gazetede açıklanan kanun ile beraber 15 Temmuz hem kamu hem de özel sektör çalışanları için resmi tatildir.

15 Temmuz özel sektör için de tatildir. Ancak işveren – ilgili şirket, çalışanlarını sözleşme şartlarına istinaden çalıştırabilir, bu durum şirket prosedürü ile ilgilidir.

Resmi Tatil Günlerinde Maaş Nasıl Hesaplanır?

Haftalık olarak 45 saati tamamlayan personel ve resmi günlerde çalışan personel, çalıştığı saat kadar ücretini normal ücretinden %50 zamlı almaktadır.

Resmi tatillerde personelin çalışması durumunda, o gün veya saat kadarki maaşı %50 zamlı olacak şekilde ödenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu